Kuldsejlet SWAN-opkøb giver regnskabsgyser hos Norsoft

Softwaredistributør taber 12 millioner kroner i regnskab. Det skyldes kuldsejlet norsk eventyr og lukningen af det tilkøbte Swan Distribution.

Årsregnskab hos nordjyske Norsoft, der distribuerer software, har netop afleveret et gyserregnskab med et underskud på 12 millioner kroner. Underskuddet skyldes især et tab på seks millioner kroner i forbindelse med lukningen af Swan Distribution, som Norsoft købte i 2005. I forbindelse med opkøbet fulgte et norsk datterselskab, der nu også er lukket. Dermed har Norsoft tabt 19 millioner kroner de sidste tre år.

Det er delvist konkurrenterne skyld, siger direktør Keld Willert, Norsoftdirektøren, der blandet andet sælger produkter fra Adobe, Microsoft og Symantec.

»Konkurrenterne har lave priser, og så må vi følge med eller forsvinde,« lyder det fra Keld Willert.

For at dække hullet i pengekassen har Norsofts hovedaktionær, stifteren Jens Handberg og Norsofts direktør Keld Willert investeret otte millioner kroner, der er kommet i form af nye aktier med udgangen af december måned. Pengene er kommet i sidste øjeblik, da regnskabet skulle have været afleveret senest 1. december. Men arbejdet med at skaffe den nødvendige egenkapital har trukket ud. Og det har medført en lille næse fra revisoren, fordi årsregnskabet er forsinket.

Direktøren regner med, at halvårsregnskabet, der bliver afsluttet med udgangen af december 2007 vil vise et plus på driften. Keld Willert regner med, at Norsoft får egenkapitalen tilbage allerede til sommer eller måske næste år.

Af regnskabet fremgår det, at den nye aktiekapital er placeret som bankgaranti for selskabets gæld til samhandelspartnere. Desuden har Norsoft pantsat størstedelen af deres kundetilgodehavende i et factoringarrangement.

Største lyspunkt i regnskabet er en stigning i omsætningen på godt seks procent til i alt 279 millioner kroner. Desuden oplyser direktør Keld Willert, at der er kommet flere agenturer ind på hylderne, blandt andet en SPLA-aftale med Microsoft fra årsskiftet, hvor Norsoft kan sælge software til hostingvirksomheder.

Herudover håber Norsoft at kunne få et millionbeløb i erstatning fra købet af Swan Distribution. Hvor meget vil Keld Willert ikke oplyse, ligesom han heller ikke vil oplyse, hvad striden drejer sig om.

»Sagen har ligget og ulmet et stykke tid, men jeg regner med, at den er afgjort inden sommer,« siger Keld Willert.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere