Farvelaser-priskrig forstærket

Printerproducenten Oki lancerer nu en mindre og billigere udgave af sin farvelaser-printer. Modellen hedder C3100 og kommer til at koster 4236 kroner før moms. Den nye printer skriver 12 farversider og 20 sort/hvide-sider i minuttet. Med introduktionen er prisgrænsen på 4.500 kroner endnu engang brudt.

Brother brød barrieren i januar og for nyligt fulgte Lexmark trop med sin C510-model.

I efteråret 2002 kom farvelaserprinterne under 10.000 kroner, hvilket ifølge analysehuset IDC fik salget af farvelaserprintere til at stige 80 procent på blot et år.

Siden da er priskrigen fortsat, og printercheferne forventer, at den vil rase mindst et år endnu.

»Om et år vil prisen nok være faldet yderligere 500-1000 kroner, men så vil det begynde at flade ud,« lyder vurderingen fra Brothers Henning Elkjær.

Når det sker vil fokus blive rettet mod prisen på printernes forbrugsstoffer, der svinger meget fra producent til producent.

»På et tidspunkt når vi det niveau, hvor det ikke længere er interessant at kigge på om printeren koster 3.000 eller 5.000 kroner. Efter at it-chefen har haft printeren i et halvt år, begynder driftsomkostninger langt at overgå den forskel, der er på anskaffelsesprisen,« siger Okis landechef Lars Hargaard og uddyber, at vi principielt er tæt på det niveau nu.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S