Danske it-firmaer kæmper om TechCrunch-pris

Den indflydelsesrige Techcrunch-blog har ikke mindre end fem danske firmaer på listen, som kandidater til TechCrunch Europe Awards 2010

Hvis man vil have opmærksomhed i it-branchen, så er Techcrunch-bloggen et ret godt sted at starte. Derfor er det interessant, at den amerikanske blog har udpeget ikke mindre end fem danske firmaer, der deltager i det såkaldte TechCrunch Europe Awards 2010.

Det første er Wordy.com, der lever af at sælge engelsk korrekturlæsning på nettet via et globalt net af professionelle korrekturlæsere. Det danske firma har allerede tidligere i år hentet rosende omtale.

Techcrunch har også udpeget danske Zmags.com som finalist. Firmaet har længe tilbudt flere løsninger af e-aviser og digitale tryksager.

Desuden er både Tradeshift og Podio nomineret. Firmaerne tilbyder henholdsvis en faktureringsplatform til e-fakturering og en social samarbejdsplatform til virksomheder. Begge opstartsfirmaer er også med i finaleheatet i ComON Tech Guld-konkurrencen.

Det femte "danske" firma er Zendesk, der godt nok er baseret i USA, men som oprindeligt udspringer af Danmark.

Også firmaet Everbread.com med base i England, som danske Morten Lund har hjulpet i gang, er med i slutspurten. Se alle finalisterne her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S