Fup-firmaer fortsætter

Danske virksomheder er fortsat i kontakt med mistænkelige virksomheder fra England. MacXpres i Brøndby er seneste skud på stammen for engelske svindlere.

MacXpres, der sælger forskellige varianter af Apple udstyr, har modtaget en ordre for 150.000.- kroner. Virksomheden MAPLIN ELECTRONICS i London, er interesserede i 10 stk. PowerBook, også selvom tastatur og styresystem er på dansk.

»Vi oplever mange mærkelige forsøg på at snyde os. Så vi var ikke sene til at finde ud af at denne ordre også var lidt ulden«, siger Adrian Frimodt-Møller fra MacXpress og forklarer:
»Vi fik ordreren på email og svarede tilbage at maskinerne var med dansk tastatur og software. Vi fik svaret at det var helt i orden, for de var til danske teknikere der arbejdede for firmaet. Vi undersøgte virksomheden som godt nok findes, bare ikke på samme adresse som køber har angivet i emailen, og så er der jo ingen tvivl om at de 10 iBooks bliver stående på vores hylder« siger Adrian Frimodt-Møller.

MacXpres har netop afsluttet en anden svindelsag, hvor to købere havde overtaget et tomt hus, og brugt stjålne kreditkort, til bestillinger af varer på den falske adresse. MacXpres fik dog sine varer igen, da nummeret blev opdaget, og de ansvarlige dømt for deres svindelforsøg.

Lollands EDB og elektronik har også modtaget mistænkelige købstilbud, og endnu et fup-firma kan føjes til listen over snydere. 'WHARFSIDE I-Group Ltd' kontaktede Lollands EBB og Elektronik, for at købe 500 enheder SDram, og 500 enheder DDRram.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos