Also/Actebis: Vi vil være nummer et i Europa

Distributør-fusionen mellem Also og Actebis kan ifølge Alsos bestyrelsesformand ende med at distancere Ingram Micro og Tech Data i Europa.

Ambitionerne i den nye distributørgigant Also/Actebis fejler ikke noget.

Ifølge en intern mail fra Alsos bestyrelsesformand, Thomas C. Weissmann, bringer fusionen de to selskaber op på samme niveau som de amerikanske konkurrenter Ingram Micro og Tech Data. Og en skønne dag kan Also/Actebis endda ende med at distancere amerikanerne og blive nummer et på det europæiske distributionsmarked.

Det er svenske it24, som har fået fat i den interne mail, hvor Also-chefen fortæller om perspektiverne ved fusionen, som blev offentliggjort i sidste uge.

»Jeg er personligt vældigt forventningsfuld til det enorme potentiale, som findes i vores forretning, og jeg ser frem til at tage fat på udfordringen,« hedder det blandt andet i mailen, som er sendt til Alsos medarbejdere.

Also-bossen skriver desuden, at sammenlægningen vil opfylde Alsos mål om en fordobling af omsætningen. Han understreger dog, at fusionen kræver godkendelse af de europæiske konkurrencemyndigheder. Sker det ligger vejen til gengæld åben for at Also/Actebis kan overtage pladsen som Europas største it-distributør.

»Det er en unik mulighed for at opnå en størrelse, som gør, at vi kommer på niveau med Ingram Micro og Tech Data, og som endda muliggør, at vi kan blive nummer et i Europa en skønne dag. Størrelse bliver stadig vigtigere i vores branche,« hedder det i mailen, som også peger på muligheden for at kombinere styrkerne i de to fusionspartnere, ligesom fusionen gør Also/Actebis mindre sårbar, når antallet af lande, hvor maner repræsenteret nu fordobles.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks