Also/Actebis: Vi vil være nummer et i Europa

Distributør-fusionen mellem Also og Actebis kan ifølge Alsos bestyrelsesformand ende med at distancere Ingram Micro og Tech Data i Europa.

Ambitionerne i den nye distributørgigant Also/Actebis fejler ikke noget.

Ifølge en intern mail fra Alsos bestyrelsesformand, Thomas C. Weissmann, bringer fusionen de to selskaber op på samme niveau som de amerikanske konkurrenter Ingram Micro og Tech Data. Og en skønne dag kan Also/Actebis endda ende med at distancere amerikanerne og blive nummer et på det europæiske distributionsmarked.

Det er svenske it24, som har fået fat i den interne mail, hvor Also-chefen fortæller om perspektiverne ved fusionen, som blev offentliggjort i sidste uge.

»Jeg er personligt vældigt forventningsfuld til det enorme potentiale, som findes i vores forretning, og jeg ser frem til at tage fat på udfordringen,« hedder det blandt andet i mailen, som er sendt til Alsos medarbejdere.

Also-bossen skriver desuden, at sammenlægningen vil opfylde Alsos mål om en fordobling af omsætningen. Han understreger dog, at fusionen kræver godkendelse af de europæiske konkurrencemyndigheder. Sker det ligger vejen til gengæld åben for at Also/Actebis kan overtage pladsen som Europas største it-distributør.

»Det er en unik mulighed for at opnå en størrelse, som gør, at vi kommer på niveau med Ingram Micro og Tech Data, og som endda muliggør, at vi kan blive nummer et i Europa en skønne dag. Størrelse bliver stadig vigtigere i vores branche,« hedder det i mailen, som også peger på muligheden for at kombinere styrkerne i de to fusionspartnere, ligesom fusionen gør Also/Actebis mindre sårbar, når antallet af lande, hvor maner repræsenteret nu fordobles.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job