Also/Actebis: Vi vil være nummer et i Europa

Distributør-fusionen mellem Also og Actebis kan ifølge Alsos bestyrelsesformand ende med at distancere Ingram Micro og Tech Data i Europa.

Ambitionerne i den nye distributørgigant Also/Actebis fejler ikke noget.

Ifølge en intern mail fra Alsos bestyrelsesformand, Thomas C. Weissmann, bringer fusionen de to selskaber op på samme niveau som de amerikanske konkurrenter Ingram Micro og Tech Data. Og en skønne dag kan Also/Actebis endda ende med at distancere amerikanerne og blive nummer et på det europæiske distributionsmarked.

Det er svenske it24, som har fået fat i den interne mail, hvor Also-chefen fortæller om perspektiverne ved fusionen, som blev offentliggjort i sidste uge.

»Jeg er personligt vældigt forventningsfuld til det enorme potentiale, som findes i vores forretning, og jeg ser frem til at tage fat på udfordringen,« hedder det blandt andet i mailen, som er sendt til Alsos medarbejdere.

Also-bossen skriver desuden, at sammenlægningen vil opfylde Alsos mål om en fordobling af omsætningen. Han understreger dog, at fusionen kræver godkendelse af de europæiske konkurrencemyndigheder. Sker det ligger vejen til gengæld åben for at Also/Actebis kan overtage pladsen som Europas største it-distributør.

»Det er en unik mulighed for at opnå en størrelse, som gør, at vi kommer på niveau med Ingram Micro og Tech Data, og som endda muliggør, at vi kan blive nummer et i Europa en skønne dag. Størrelse bliver stadig vigtigere i vores branche,« hedder det i mailen, som også peger på muligheden for at kombinere styrkerne i de to fusionspartnere, ligesom fusionen gør Also/Actebis mindre sårbar, når antallet af lande, hvor maner repræsenteret nu fordobles.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S