Dansk DVD-hus køber nordisk konkurrent

Den danske dvd-producent SDC DanDisc køber sin svenske konkurrent DCM. Sammen rykker de to selskaber ind i den europæiske top-10 og kommer til at omsætte for næsten 800 mio. kr. Fusionen er nødvendig for at klare sig på sigt, siger ledelsen.

Den børsnoterede danske dvd- og cd-producent SDC Dandisc overtager sin største nordiske konkurrent, svenske Digital Communication Media. Det oplyste selskabet til Københavns Fondsbørs.

SDC er den største nordiske producent og DCM den næststørste. Ved sammenlægningen skabes dermed en stor nordisk producent med en samlet omsætning på næsten 800 millioner kroner. Sammenlagt omsatte de to selskaber for helt nøjagtigt 786 millioner kroner i 2003. Heraf stod SDC for 70 procent.

Fusionen, der ventes afsluttet om otte-ti uger, vil gøre SDC til en af de ti største producenter i Europa. En status som er nødvendig for at kunne klare sig på markedet fremover, fortæller SDC Dandiscs administrerende direktør, Jesper Boysen til IT-avisen ComON.

»Vi mærker en meget stor konkurrence fra det øvrige Europa, og derfor er det ikke hensigtsmæssigt at vi i et så lille sprogområde som det nordiske bliver ved med at bekrige hinanden. Det koster store ressourcer og vil reelt blot betyde, at vi ikke vil tabe på længere sigt i konkurrencen med de store europæiske konkurrenter,« siger Jesper Boysen og fortsætter.

»Markedet er drevet af en konsolidering i øjeblikket. Dels fordi cd-markedet, som mange har levet af tidligere, svinder ind, dels fordi priskonkurrencen på dvd-markedet meget stort. Det gør at man som producent skal foretage store investeringer for at fastholde sit salg. Det gør vi bedst som én samlet nordisk spiller i stedet for to,« siger Jesper Boysen.

Han uddyber, at fusionen med DCM vil gøre SDC Dandisc til markedsledende på alle områder i Norden.

Købsprisen er ikke oplyst, og den endelige sammenlægning er betinget af godkendelse fra konkurrencemyndighederne, samt at der ikke vælter skelletter ud af skabet under de to selskabers nærmere inspektion af hinanden.

Efter meddelelsen til Københavns Fondsbørs steg SDC Dandisc-aktien 3,3 procent.

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen