Topnordic mulig køber af DOIP

Konkurrenterne står klar i kulissen omkring den kuldsejlede e-markedsplads Gatetrade. I øjeblikket forsøges stumperne af portalen at blive solgt - især er det driften af Den Offentlige IndkøbsPortal (DOIP), der er interessant.

Resterne af Gatetrade skal sælges. Det er ifølge Dagbladet Børsen planen hos den advokat, som har fået ansvaret for at håndtere lukningen af Gatetrade.

Det største aktiv i selskabet er kontrakten med det offentlige om at drive Den Offentlige IndkøbsPortal. Ifølge Børsen er en af købskandidaterne konkurrenten IBX. Det tror Gatetrades direktør Steen Gede imidlertid ikke på, fortalte han fredag til CRN og IT-avisen ComON.

Han har imidlertid kendskab til en anden ny portal, som for tiden er under opbygning.

»Det er et helt nyt initiativ, som der vist ikke er ret mange, der har hørt om endnu. Men det kom på tale i forbindelse med lukningsplanerne, og vi vil nu indlede forhandlinger med dem med henblik på at overdrage dem den offentlige indkøbsportal,« fortalte Steen Gede fredag.

Også Topnordic og KMD nævnes blandt de interesserde. Hos Topnordic lufter man deciderede planer om et bud på portalen.

»Vi vil meget gerne have, at indkøbsportalen bliver drevet videre, og vi vil da overveje at byde ind på driften, for vi har i øjeblikket omkring 80 kunder, der køber ind via portalen, og i 2003 lagde de et stort tocifret millionbeløb hos os,« forklarer Topnordics administrerende direktør, Claus Hougesen til Dagbladet Børsen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune