Logitech dropper samarbejdet med GS Scandinavia

Der skal fokuseres mere på forhandlerne. Sådan lyder forklaringen på, at Logitech fra årsskiftet vælger distributøren GS Scandinavia fra.

Artikel top billede

Fra 1. januar slutter GS Scandinavias distribution af Logitech-produkter, og dermed bliver antallet af Logitech-distributører reduceret fra fem til fire.

»I stedet for at fokusere på distributører, vil vi gerne fokusere mere på forhandlere, så det er en måde at frigøre ressourcer på,« forklarer Logitechs danske chef, Alexander Nordqvist om beslutningen, som allerede blev taget i slutningen af september og ifølge Nordqvist er sket i ro og mag.

»Vi synes, vi dækker markedet til fulde, og vi har måske oven i købet dækket det for meget. Jeg har derfor lavet en kalkule over, hvor der har været dobbeltdækning, for at undgå at vi rammer forhandlerne flere gange,« fortæller Alexander Nordqvist.

Han ønsker ikke at kommentere på det forretningsmæssige omfang af det nu ophørte samarbejde med GS Scandinavia.

Logitechs produkter bliver fremover distribueret via Actebis, Boston, Despec og Tech Data/Rosenmeier.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS