Logitech dropper samarbejdet med GS Scandinavia

Der skal fokuseres mere på forhandlerne. Sådan lyder forklaringen på, at Logitech fra årsskiftet vælger distributøren GS Scandinavia fra.

Artikel top billede

Fra 1. januar slutter GS Scandinavias distribution af Logitech-produkter, og dermed bliver antallet af Logitech-distributører reduceret fra fem til fire.

»I stedet for at fokusere på distributører, vil vi gerne fokusere mere på forhandlere, så det er en måde at frigøre ressourcer på,« forklarer Logitechs danske chef, Alexander Nordqvist om beslutningen, som allerede blev taget i slutningen af september og ifølge Nordqvist er sket i ro og mag.

»Vi synes, vi dækker markedet til fulde, og vi har måske oven i købet dækket det for meget. Jeg har derfor lavet en kalkule over, hvor der har været dobbeltdækning, for at undgå at vi rammer forhandlerne flere gange,« fortæller Alexander Nordqvist.

Han ønsker ikke at kommentere på det forretningsmæssige omfang af det nu ophørte samarbejde med GS Scandinavia.

Logitechs produkter bliver fremover distribueret via Actebis, Boston, Despec og Tech Data/Rosenmeier.
 

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS