Logitech dropper samarbejdet med GS Scandinavia

Der skal fokuseres mere på forhandlerne. Sådan lyder forklaringen på, at Logitech fra årsskiftet vælger distributøren GS Scandinavia fra.

Artikel top billede

Fra 1. januar slutter GS Scandinavias distribution af Logitech-produkter, og dermed bliver antallet af Logitech-distributører reduceret fra fem til fire.

»I stedet for at fokusere på distributører, vil vi gerne fokusere mere på forhandlere, så det er en måde at frigøre ressourcer på,« forklarer Logitechs danske chef, Alexander Nordqvist om beslutningen, som allerede blev taget i slutningen af september og ifølge Nordqvist er sket i ro og mag.

»Vi synes, vi dækker markedet til fulde, og vi har måske oven i købet dækket det for meget. Jeg har derfor lavet en kalkule over, hvor der har været dobbeltdækning, for at undgå at vi rammer forhandlerne flere gange,« fortæller Alexander Nordqvist.

Han ønsker ikke at kommentere på det forretningsmæssige omfang af det nu ophørte samarbejde med GS Scandinavia.

Logitechs produkter bliver fremover distribueret via Actebis, Boston, Despec og Tech Data/Rosenmeier.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S