Logitech dropper samarbejdet med GS Scandinavia

Der skal fokuseres mere på forhandlerne. Sådan lyder forklaringen på, at Logitech fra årsskiftet vælger distributøren GS Scandinavia fra.

Artikel top billede

Fra 1. januar slutter GS Scandinavias distribution af Logitech-produkter, og dermed bliver antallet af Logitech-distributører reduceret fra fem til fire.

»I stedet for at fokusere på distributører, vil vi gerne fokusere mere på forhandlere, så det er en måde at frigøre ressourcer på,« forklarer Logitechs danske chef, Alexander Nordqvist om beslutningen, som allerede blev taget i slutningen af september og ifølge Nordqvist er sket i ro og mag.

»Vi synes, vi dækker markedet til fulde, og vi har måske oven i købet dækket det for meget. Jeg har derfor lavet en kalkule over, hvor der har været dobbeltdækning, for at undgå at vi rammer forhandlerne flere gange,« fortæller Alexander Nordqvist.

Han ønsker ikke at kommentere på det forretningsmæssige omfang af det nu ophørte samarbejde med GS Scandinavia.

Logitechs produkter bliver fremover distribueret via Actebis, Boston, Despec og Tech Data/Rosenmeier.
 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job