Konica-forhandler tager skraldet efter Horsens-kollaps

Voldsomt underskud og negativ egenkapital hos Art of Print Solutions skyldes ifølge indehaveren oprydningen efter AM IT Partner i Horsens.

Artikel top billede

Oprydningen efter den detroniserede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, har været dyr for arvtageren, aalborgensiske Art of Print Solutions (AOPS). Det netop offentliggjorte regnskab viser en negativ egenkapital på næsten 11 millioner kroner og et underskud før skat på 5,7 millioner kroner.

Ifølge indehaver og direktør Tommy Pedersen er de blodrøde tal udløst af afskrivninger på gamle aftaler fra AM IT Partner i Horsens. Aftalerne blev overtaget af Art of Print Solutions, efter at AM-IT Partner for halvandet år siden blev ekskluderet med piber og trommer af Konica Minolta. Forklaringen lød dengang på »misligholdte betalinger« og »uetisk« optræden overfor kunderne.

»Det er en rigtig trist sag, men jeg har gjort, hvad jeg kan for at være åben om sagen. Nu har vi foretaget de afskrivninger, der skal til for at få gamle mellemværender ud af verden,« siger Tommy Pedersen, som ikke ønsker at oplyse yderligere detaljer om sagen. Han understreger samtidig, at AOPS i dag har en sund drift, og at han forventer et »fornuftigt« resultat i indeværende regnskabsår.

At en genopretning er tiltrængt vidner også en række markante revisorforbehold til det aktuelle regnskab. Her skriver revisoren, at »det ikke er tilstrækkeligt sandsynliggjort, at ledelsens forudsætninger (for fortsat drift, red.) er realistiske.« Samtidig peges der på den negative egenkapital plus, at AOPS ved regnskabsaflæggelsen endnu ikke har genforhandlet en aftale med sin bankforbindelse.

Tommy Pedersen siger dog, at finansieringen af den fortsatte drift er på plads, og trods de hårde revisorord ser han fortrøstningsfuldt på fremtiden.

»Jeg er stolt over, at vi er kommet igennem det her forløb uden at knække nakken,« siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S