Konica-forhandler tager skraldet efter Horsens-kollaps

Voldsomt underskud og negativ egenkapital hos Art of Print Solutions skyldes ifølge indehaveren oprydningen efter AM IT Partner i Horsens.

Artikel top billede

Oprydningen efter den detroniserede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, har været dyr for arvtageren, aalborgensiske Art of Print Solutions (AOPS). Det netop offentliggjorte regnskab viser en negativ egenkapital på næsten 11 millioner kroner og et underskud før skat på 5,7 millioner kroner.

Ifølge indehaver og direktør Tommy Pedersen er de blodrøde tal udløst af afskrivninger på gamle aftaler fra AM IT Partner i Horsens. Aftalerne blev overtaget af Art of Print Solutions, efter at AM-IT Partner for halvandet år siden blev ekskluderet med piber og trommer af Konica Minolta. Forklaringen lød dengang på »misligholdte betalinger« og »uetisk« optræden overfor kunderne.

»Det er en rigtig trist sag, men jeg har gjort, hvad jeg kan for at være åben om sagen. Nu har vi foretaget de afskrivninger, der skal til for at få gamle mellemværender ud af verden,« siger Tommy Pedersen, som ikke ønsker at oplyse yderligere detaljer om sagen. Han understreger samtidig, at AOPS i dag har en sund drift, og at han forventer et »fornuftigt« resultat i indeværende regnskabsår.

At en genopretning er tiltrængt vidner også en række markante revisorforbehold til det aktuelle regnskab. Her skriver revisoren, at »det ikke er tilstrækkeligt sandsynliggjort, at ledelsens forudsætninger (for fortsat drift, red.) er realistiske.« Samtidig peges der på den negative egenkapital plus, at AOPS ved regnskabsaflæggelsen endnu ikke har genforhandlet en aftale med sin bankforbindelse.

Tommy Pedersen siger dog, at finansieringen af den fortsatte drift er på plads, og trods de hårde revisorord ser han fortrøstningsfuldt på fremtiden.

»Jeg er stolt over, at vi er kommet igennem det her forløb uden at knække nakken,« siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S