Konica-forhandler tager skraldet efter Horsens-kollaps

Voldsomt underskud og negativ egenkapital hos Art of Print Solutions skyldes ifølge indehaveren oprydningen efter AM IT Partner i Horsens.

Artikel top billede

Oprydningen efter den detroniserede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, har været dyr for arvtageren, aalborgensiske Art of Print Solutions (AOPS). Det netop offentliggjorte regnskab viser en negativ egenkapital på næsten 11 millioner kroner og et underskud før skat på 5,7 millioner kroner.

Ifølge indehaver og direktør Tommy Pedersen er de blodrøde tal udløst af afskrivninger på gamle aftaler fra AM IT Partner i Horsens. Aftalerne blev overtaget af Art of Print Solutions, efter at AM-IT Partner for halvandet år siden blev ekskluderet med piber og trommer af Konica Minolta. Forklaringen lød dengang på »misligholdte betalinger« og »uetisk« optræden overfor kunderne.

»Det er en rigtig trist sag, men jeg har gjort, hvad jeg kan for at være åben om sagen. Nu har vi foretaget de afskrivninger, der skal til for at få gamle mellemværender ud af verden,« siger Tommy Pedersen, som ikke ønsker at oplyse yderligere detaljer om sagen. Han understreger samtidig, at AOPS i dag har en sund drift, og at han forventer et »fornuftigt« resultat i indeværende regnskabsår.

At en genopretning er tiltrængt vidner også en række markante revisorforbehold til det aktuelle regnskab. Her skriver revisoren, at »det ikke er tilstrækkeligt sandsynliggjort, at ledelsens forudsætninger (for fortsat drift, red.) er realistiske.« Samtidig peges der på den negative egenkapital plus, at AOPS ved regnskabsaflæggelsen endnu ikke har genforhandlet en aftale med sin bankforbindelse.

Tommy Pedersen siger dog, at finansieringen af den fortsatte drift er på plads, og trods de hårde revisorord ser han fortrøstningsfuldt på fremtiden.

»Jeg er stolt over, at vi er kommet igennem det her forløb uden at knække nakken,« siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S