Konica-forhandler tager skraldet efter Horsens-kollaps

Voldsomt underskud og negativ egenkapital hos Art of Print Solutions skyldes ifølge indehaveren oprydningen efter AM IT Partner i Horsens.

Artikel top billede

Oprydningen efter den detroniserede Konica Minolta-forhandler, AM IT Partner, har været dyr for arvtageren, aalborgensiske Art of Print Solutions (AOPS). Det netop offentliggjorte regnskab viser en negativ egenkapital på næsten 11 millioner kroner og et underskud før skat på 5,7 millioner kroner.

Ifølge indehaver og direktør Tommy Pedersen er de blodrøde tal udløst af afskrivninger på gamle aftaler fra AM IT Partner i Horsens. Aftalerne blev overtaget af Art of Print Solutions, efter at AM-IT Partner for halvandet år siden blev ekskluderet med piber og trommer af Konica Minolta. Forklaringen lød dengang på »misligholdte betalinger« og »uetisk« optræden overfor kunderne.

»Det er en rigtig trist sag, men jeg har gjort, hvad jeg kan for at være åben om sagen. Nu har vi foretaget de afskrivninger, der skal til for at få gamle mellemværender ud af verden,« siger Tommy Pedersen, som ikke ønsker at oplyse yderligere detaljer om sagen. Han understreger samtidig, at AOPS i dag har en sund drift, og at han forventer et »fornuftigt« resultat i indeværende regnskabsår.

At en genopretning er tiltrængt vidner også en række markante revisorforbehold til det aktuelle regnskab. Her skriver revisoren, at »det ikke er tilstrækkeligt sandsynliggjort, at ledelsens forudsætninger (for fortsat drift, red.) er realistiske.« Samtidig peges der på den negative egenkapital plus, at AOPS ved regnskabsaflæggelsen endnu ikke har genforhandlet en aftale med sin bankforbindelse.

Tommy Pedersen siger dog, at finansieringen af den fortsatte drift er på plads, og trods de hårde revisorord ser han fortrøstningsfuldt på fremtiden.

»Jeg er stolt over, at vi er kommet igennem det her forløb uden at knække nakken,« siger han.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect