Veritas vil styrke kompetencen i kanalen

Et nyt partnerprogram og bedre muligheder for certificering skal underbygge software-specialisten Veritas' ønske om markant vækst i Danmark. Det er meldingen fra Ann Charlotte Norin, der er ny regional country manager for Danmark, Finland og Norge.

Omsætningen er fordelt på to produktlinjer, hvor den ene - der er volumenbaseret - udelukkende servicerer kanalen via distributører som Ingram Micro og Four Leaf samt et bredt forhandlernet. På Enterprise-linjen kører salget også via distributører, mens der på forhandlersiden resellere som Eterra, WM-Data og Ravenholm.

»Efter sommerferien lancerer vi imidlertid et nyt partnerprogram for begge produktlinjer, der kommer til at indeholde en høj grad af certificering. Formålet er at styrke kanalen yderligere, for selv om vi i dag har certificering på visse produkter, kommer det altså i fremtiden til at gælde dem alle,« beretter Ann Charlotte Norin.

»Det skal give den enkelte forhandler mulighed for at markedsføre sig bedre på lige præcis den spidskompetence, han besidder inden for sit forretningsområde, siger hun.

Det er i mellemsegmentet - altså de mindre og mellemstore virksomheder - at Ann Charlotte Norin for alvor ser mulighederne for vækst.

»Stadig flere IT-afdelinger har pressede budgetter, samtidig med at de datamængder, der skal håndteres, til stadighed stiger. Derfor fokuserer vi nu endnu mere på kanalen. For selv om salget af pc'er og servere ikke har været noget at skrive hjem om, investeres der stadig i IT-optimering, herunder disaster recovery, siger Ann Charlotte Norin med reference til blandt andet 11. september sidste år, og allerede nu er man begyndt at kigge sig om efter forhandlere, der er interesserede i at gå ind i det nye partnerprogram.

Ann Charlotte Norin ønsker ikke at sætte præcise tal på den hidtidige danske vækst, men på trods af at Veritas Software »kun« er vokset med 24 procent world-wide, har man i Danmark i første kvartal i år præsteret »vækst med tre cifre«", som hun udtrykker det.

»Det skyldes måske nok til dels, at vi stadig er i en opstartsfase herhjemme og derfor har lettere ved vækst. Ikke desto mindre er det intentionerne at fastholde den trecifrede vækstrate, og det skal et helt nyt partnerprogram, som lanceres efter sommerferien, være med til at sikre, siger hun og føjer til, at omsætningen i Danmark i 2001 var på 85 millioner kroner.

Mere om Veritas i det kommende nummer af CRN, der udkommer 26. juni.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS