Veritas vil styrke kompetencen i kanalen

Et nyt partnerprogram og bedre muligheder for certificering skal underbygge software-specialisten Veritas' ønske om markant vækst i Danmark. Det er meldingen fra Ann Charlotte Norin, der er ny regional country manager for Danmark, Finland og Norge.

Omsætningen er fordelt på to produktlinjer, hvor den ene - der er volumenbaseret - udelukkende servicerer kanalen via distributører som Ingram Micro og Four Leaf samt et bredt forhandlernet. På Enterprise-linjen kører salget også via distributører, mens der på forhandlersiden resellere som Eterra, WM-Data og Ravenholm.

»Efter sommerferien lancerer vi imidlertid et nyt partnerprogram for begge produktlinjer, der kommer til at indeholde en høj grad af certificering. Formålet er at styrke kanalen yderligere, for selv om vi i dag har certificering på visse produkter, kommer det altså i fremtiden til at gælde dem alle,« beretter Ann Charlotte Norin.

»Det skal give den enkelte forhandler mulighed for at markedsføre sig bedre på lige præcis den spidskompetence, han besidder inden for sit forretningsområde, siger hun.

Det er i mellemsegmentet - altså de mindre og mellemstore virksomheder - at Ann Charlotte Norin for alvor ser mulighederne for vækst.

»Stadig flere IT-afdelinger har pressede budgetter, samtidig med at de datamængder, der skal håndteres, til stadighed stiger. Derfor fokuserer vi nu endnu mere på kanalen. For selv om salget af pc'er og servere ikke har været noget at skrive hjem om, investeres der stadig i IT-optimering, herunder disaster recovery, siger Ann Charlotte Norin med reference til blandt andet 11. september sidste år, og allerede nu er man begyndt at kigge sig om efter forhandlere, der er interesserede i at gå ind i det nye partnerprogram.

Ann Charlotte Norin ønsker ikke at sætte præcise tal på den hidtidige danske vækst, men på trods af at Veritas Software »kun« er vokset med 24 procent world-wide, har man i Danmark i første kvartal i år præsteret »vækst med tre cifre«", som hun udtrykker det.

»Det skyldes måske nok til dels, at vi stadig er i en opstartsfase herhjemme og derfor har lettere ved vækst. Ikke desto mindre er det intentionerne at fastholde den trecifrede vækstrate, og det skal et helt nyt partnerprogram, som lanceres efter sommerferien, være med til at sikre, siger hun og føjer til, at omsætningen i Danmark i 2001 var på 85 millioner kroner.

Mere om Veritas i det kommende nummer af CRN, der udkommer 26. juni.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere