Med gratis gaver til iværksættere: Efter global succes vender Zendesk hjem

Det fire år gamle danske startup som flyttede til San Francisco og fik 100 ansatte og 10.000 kunder i hele verden etablerer dansk udviklingscenter.

Siden de tre stiftere Morten Primdahl, Mikkel Svane, og Alexander Aghassipour i 2007 lancerede Zendesk fra ydmydige loft-lokaler på Østerbro i København, er det gået stærkt fremad. Firmaet fik hurtigt fede kunder som MSNBC, og to år efter starten sprøjtede amerikanske og internationale ventureselskaber penge i det danske startup, der som konsekvens flyttede fra Østerbro til San Francisco.

Fraflytningen fra fædrelandet viste sig at være en god ide.

I dag har Zendesk i alt sikret sig 26 millioner dollars i venturekapital, skrev TechCrunch for nylig. Det svarer til over 100 millioner kroner, og er en bemærkelsesværdig succes i sammenligning med de mange andre håbefulde danske start-ups, der ikke kan hive en krone ud af venturefondene herhjemme.

Nu vender Zendesk atter blikket mod gamle Danmark.

Et nyt software-udviklingscenter skal etableres i Danmark, fortæller Mikkel Svane, CEO for Zendesk.

"I de sidste par år har vi oprettet globalt hovedkvarter i San Francisco, etableret vores europæiske hovedkvarter i London, og er vokset til mere end 100 medarbejdere. Vi er meget glade for at meddele, at vi nu åbner et nyt udviklingscenter i Danmark, hvor vi vil ansætte en halv snes udviklere alene i år, " lyder det fra CEO’en.

Mikkel Svane annoncerede også et nyt verdensomspændende program for nystartede virksomheder.

"Efter selv at have været en lille startup i Danmark, anerkender vi og er taknemmelige for alle, der hjalp os undervejs. For at hjælpe andre i samme position, annoncerer vi nu et gratis ét-årigt Zendesk Plus + abonnement for nystartede virksomheder tilknyttet væksthuse, såsom Startupbootcamp og Seedcamp. Dette er nu kendt som vores ”Zendesk Loves Startups” program."

Zendesk er i alt opppe på over 10.000 kunder verden over, fortæller firmaet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S