Med gratis gaver til iværksættere: Efter global succes vender Zendesk hjem

Det fire år gamle danske startup som flyttede til San Francisco og fik 100 ansatte og 10.000 kunder i hele verden etablerer dansk udviklingscenter.

Siden de tre stiftere Morten Primdahl, Mikkel Svane, og Alexander Aghassipour i 2007 lancerede Zendesk fra ydmydige loft-lokaler på Østerbro i København, er det gået stærkt fremad. Firmaet fik hurtigt fede kunder som MSNBC, og to år efter starten sprøjtede amerikanske og internationale ventureselskaber penge i det danske startup, der som konsekvens flyttede fra Østerbro til San Francisco.

Fraflytningen fra fædrelandet viste sig at være en god ide.

I dag har Zendesk i alt sikret sig 26 millioner dollars i venturekapital, skrev TechCrunch for nylig. Det svarer til over 100 millioner kroner, og er en bemærkelsesværdig succes i sammenligning med de mange andre håbefulde danske start-ups, der ikke kan hive en krone ud af venturefondene herhjemme.

Nu vender Zendesk atter blikket mod gamle Danmark.

Et nyt software-udviklingscenter skal etableres i Danmark, fortæller Mikkel Svane, CEO for Zendesk.

"I de sidste par år har vi oprettet globalt hovedkvarter i San Francisco, etableret vores europæiske hovedkvarter i London, og er vokset til mere end 100 medarbejdere. Vi er meget glade for at meddele, at vi nu åbner et nyt udviklingscenter i Danmark, hvor vi vil ansætte en halv snes udviklere alene i år, " lyder det fra CEO’en.

Mikkel Svane annoncerede også et nyt verdensomspændende program for nystartede virksomheder.

"Efter selv at have været en lille startup i Danmark, anerkender vi og er taknemmelige for alle, der hjalp os undervejs. For at hjælpe andre i samme position, annoncerer vi nu et gratis ét-årigt Zendesk Plus + abonnement for nystartede virksomheder tilknyttet væksthuse, såsom Startupbootcamp og Seedcamp. Dette er nu kendt som vores ”Zendesk Loves Startups” program."

Zendesk er i alt opppe på over 10.000 kunder verden over, fortæller firmaet.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,