It-millionærer i skudlinjen i fodboldskandale

Torben Røsler, manden bag brokeren Røsler Distribution, har gennem de sidste uger været i stormvejr som medejer og bestyrelsesformand i Lyngby Boldklub i en sag om sorte penge og skuffekontrakter.

It-millionæren Torben Røsler står lige nu for skud som bestyrelsesformand og medejer af Lyngby Boldklub.

En dom fra Dansk Boldspil Unions (DBUs) disciplinærudvalg over fodboldklubben er lige nu på trapperne. Den kan i værste fald betyde en tvangsnedrykning til 1. division. I første omgang har klubben fået en bødestraf på 75.000 kroner for ulovlige kontraktforhold med spilleren Kim Aabech.

Ifølge flere medier har skuffekontrakter og betaling med sorte penge af spillerne været en del af dagligdagen i fodboldklubben nord for København.

Torben Røslers ejerskab af boldklubben går igennem selskabet Blue Sport, der står som ejer af 50 procent af klubben. Røsler ejer ifølge cvr-registret 90 procent af Blue Sport, mens en anden gammel it-kending, der også sidder i Lyngby Boldklubs bestyrelse, A Gain-ejeren Frank Mortensen, ejer mere end fem procent.

De to har tidligere været økonomisk engageret i Brøndby If, men i 2007 skilte Torben Røsler sig af med sine Brøndby-aktier efter at have raget uklar med klubbens direktør, Per Bjerregaard.

Ifølge rygter i it-kanalen forsøgte han dengang at vælte Bjerregaard af direktørpinden til fordel for Frank Mortensen. Det lykkedes dog ikke, og de rykkede efterfølgende til Lyngby Boldklub.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo