It-millionærer i skudlinjen i fodboldskandale

Torben Røsler, manden bag brokeren Røsler Distribution, har gennem de sidste uger været i stormvejr som medejer og bestyrelsesformand i Lyngby Boldklub i en sag om sorte penge og skuffekontrakter.

It-millionæren Torben Røsler står lige nu for skud som bestyrelsesformand og medejer af Lyngby Boldklub.

En dom fra Dansk Boldspil Unions (DBUs) disciplinærudvalg over fodboldklubben er lige nu på trapperne. Den kan i værste fald betyde en tvangsnedrykning til 1. division. I første omgang har klubben fået en bødestraf på 75.000 kroner for ulovlige kontraktforhold med spilleren Kim Aabech.

Ifølge flere medier har skuffekontrakter og betaling med sorte penge af spillerne været en del af dagligdagen i fodboldklubben nord for København.

Torben Røslers ejerskab af boldklubben går igennem selskabet Blue Sport, der står som ejer af 50 procent af klubben. Røsler ejer ifølge cvr-registret 90 procent af Blue Sport, mens en anden gammel it-kending, der også sidder i Lyngby Boldklubs bestyrelse, A Gain-ejeren Frank Mortensen, ejer mere end fem procent.

De to har tidligere været økonomisk engageret i Brøndby If, men i 2007 skilte Torben Røsler sig af med sine Brøndby-aktier efter at have raget uklar med klubbens direktør, Per Bjerregaard.

Ifølge rygter i it-kanalen forsøgte han dengang at vælte Bjerregaard af direktørpinden til fordel for Frank Mortensen. Det lykkedes dog ikke, og de rykkede efterfølgende til Lyngby Boldklub.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S