It-millionærer i skudlinjen i fodboldskandale

Torben Røsler, manden bag brokeren Røsler Distribution, har gennem de sidste uger været i stormvejr som medejer og bestyrelsesformand i Lyngby Boldklub i en sag om sorte penge og skuffekontrakter.

It-millionæren Torben Røsler står lige nu for skud som bestyrelsesformand og medejer af Lyngby Boldklub.

En dom fra Dansk Boldspil Unions (DBUs) disciplinærudvalg over fodboldklubben er lige nu på trapperne. Den kan i værste fald betyde en tvangsnedrykning til 1. division. I første omgang har klubben fået en bødestraf på 75.000 kroner for ulovlige kontraktforhold med spilleren Kim Aabech.

Ifølge flere medier har skuffekontrakter og betaling med sorte penge af spillerne været en del af dagligdagen i fodboldklubben nord for København.

Torben Røslers ejerskab af boldklubben går igennem selskabet Blue Sport, der står som ejer af 50 procent af klubben. Røsler ejer ifølge cvr-registret 90 procent af Blue Sport, mens en anden gammel it-kending, der også sidder i Lyngby Boldklubs bestyrelse, A Gain-ejeren Frank Mortensen, ejer mere end fem procent.

De to har tidligere været økonomisk engageret i Brøndby If, men i 2007 skilte Torben Røsler sig af med sine Brøndby-aktier efter at have raget uklar med klubbens direktør, Per Bjerregaard.

Ifølge rygter i it-kanalen forsøgte han dengang at vælte Bjerregaard af direktørpinden til fordel for Frank Mortensen. Det lykkedes dog ikke, og de rykkede efterfølgende til Lyngby Boldklub.
 

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S