Dansker skal etablere Barracuda i Norden

Kanalveteranen Leif Jensen skal med udgangspunkt i Danmark etablere en nordisk organisation for Barracuda Networks

Artikel top billede

En tidligere direktør for nichedistributøren Advicecom, som sidste år blev nordisk salgschef for Watchguard, skal nu etablere sikkerhedsproducenten Barracuda Networks på det nordiske marked.

»Barracuda har aldrig været i Norden før. Det bliver min opgave at opbygge en nordisk organisation,« fortæller Leif Jensen og fortsætter:

»I Danmark har vi et godt salg. Det skyldes et godt arbejde fra distributøren SEC Datacom, som har gjort det stort set alene uden hjælp fra Barracuda.«

Netop fordi SEC Datacom har gjort det godt på det danske marked, vil Leif Jensen bruge det danske marked som model for, hvordan han bygger forretningen op i resten af Norden.

»Mit job bliver at videreudvikle det danske marked og bruge det som skoleeksempel for resten af Norden,« siger Leif Jensen.

Han fortæller, at han kommer til at ansætte folk lokalt, som skal ud og påvirke slutkunderne på de fire nordiske markeder.

»Selvfølgelig sælger vi stadig gennem kanalen. Men end-user-touch er væsentligt. Vi skal ud og påvirke kunderne. Og det forstår forhandlerne godt i dag. For fem år siden troede kanalen, at det betød direkte salg. Men det gør det ikke,« siger Leif Jensen.

Leif Jensen kommer fra en stilling som nordisk salgschef for Watchguard. En stilling, som han kun tiltrådte for et år siden. Men da Watchguard besluttede at slanke deres organisation i foråret, blev Leif Jensens stilling nedlagt.

»Der er forskellige strategier, når tiderne bliver hårdere. Watchguard valgte at nedlægge og skære til, mens Barracuda har valgt at være offensiv. Derfor arbejder jeg nu for Barracuda,« fortæller Leif Jensen.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS