Tinna Pichard ny direktør for EET Danmark

Den hidtidige salgsdirektør bliver sat i spidsen for EETs forretning i Danmark.

Artikel top billede

Det er en erfaren kvinde, der nu sætter sig i direktørstolen for distributøren EET Danmark. Tinna Pichard har haft en lang karriere som blandt andet salgsdirektør hos Tech Data og hedengangne Trend Communications.

De sidste fem år har Tinna Pichard været salgsdirektør for EET i Danmark og været med til at genopbygge distributørens danske forretning til at være fokuseret på blandt andet overvågning og reservedele.

En af de første udfordringer, som Tinna Pichard skal give sig i kast med, bliver integrationen af Inter-datas distributionsforretning, som EET netop har købt. Det er en udfordring, den nye direktør tager i stiv arm.

»Det er en øvelse, vi har prøvet før. Mange af tingene er der allerede styr på. Vores logistikcenter i Ballerup har allerede fikset tingene omkring lager. Så nu er det stort set bare et spørgsmål om, at salgsafdelingen tager fat i kunderne og fortæller om de nye produkter, vi nu kan tilbyde dem,« siger Tinna Pichard.

I de fem år, hvor Tinna Pichard har været hos EET, har hun kørt parløb med Claus Ring, og i det hele taget føler hun sig godt klædt på til at tage positionen som direktør for EET i Danmark. I den tid har distributøren været igennem en stor vækst på det danske marked og har blandt andet opkøbt aktiviteterne fra fire mindre distributører.

»De sidste par år har Claus (tidligere direktør for EET i Danmark red.) og jeg nærmest truffet de fleste beslutninger sammen. Selv om det med tiden bliver mig, der skal tage alle beslutninger, så er det ikke rigig noget, jeg ikke har prøvet før,« siger Tinna Pichard.

Hun får også fortsat mulighed for at køre et vist parløb med den nu tidligere direktør for EET i Danmark, Claus Ring. Han er nemlig fortsat hos EET og er blevet sparket opefter til stillingen som COO for hele EET-koncernen.

»Der er sket meget i de fem år. Jeg håber, det kommer til at fortsætte i samme tempo. Det er i hvert fald det, der ligger i kortene. Så må vi så se, om vi er dygtige nok til at få det til at ske,« siger Tinna Pichard, der i sit tonefald ikke lader tvivl om, at det er de nu nok.
 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S