Tinna Pichard ny direktør for EET Danmark

Den hidtidige salgsdirektør bliver sat i spidsen for EETs forretning i Danmark.

Artikel top billede

Det er en erfaren kvinde, der nu sætter sig i direktørstolen for distributøren EET Danmark. Tinna Pichard har haft en lang karriere som blandt andet salgsdirektør hos Tech Data og hedengangne Trend Communications.

De sidste fem år har Tinna Pichard været salgsdirektør for EET i Danmark og været med til at genopbygge distributørens danske forretning til at være fokuseret på blandt andet overvågning og reservedele.

En af de første udfordringer, som Tinna Pichard skal give sig i kast med, bliver integrationen af Inter-datas distributionsforretning, som EET netop har købt. Det er en udfordring, den nye direktør tager i stiv arm.

»Det er en øvelse, vi har prøvet før. Mange af tingene er der allerede styr på. Vores logistikcenter i Ballerup har allerede fikset tingene omkring lager. Så nu er det stort set bare et spørgsmål om, at salgsafdelingen tager fat i kunderne og fortæller om de nye produkter, vi nu kan tilbyde dem,« siger Tinna Pichard.

I de fem år, hvor Tinna Pichard har været hos EET, har hun kørt parløb med Claus Ring, og i det hele taget føler hun sig godt klædt på til at tage positionen som direktør for EET i Danmark. I den tid har distributøren været igennem en stor vækst på det danske marked og har blandt andet opkøbt aktiviteterne fra fire mindre distributører.

»De sidste par år har Claus (tidligere direktør for EET i Danmark red.) og jeg nærmest truffet de fleste beslutninger sammen. Selv om det med tiden bliver mig, der skal tage alle beslutninger, så er det ikke rigig noget, jeg ikke har prøvet før,« siger Tinna Pichard.

Hun får også fortsat mulighed for at køre et vist parløb med den nu tidligere direktør for EET i Danmark, Claus Ring. Han er nemlig fortsat hos EET og er blevet sparket opefter til stillingen som COO for hele EET-koncernen.

»Der er sket meget i de fem år. Jeg håber, det kommer til at fortsætte i samme tempo. Det er i hvert fald det, der ligger i kortene. Så må vi så se, om vi er dygtige nok til at få det til at ske,« siger Tinna Pichard, der i sit tonefald ikke lader tvivl om, at det er de nu nok.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S