Crayon vil vokse med 85 procent i Danmark

Den norske licensspecialist Inmeta Crayon har netop fremlagt en ambitiøs vækstplan for de næste tre år.

Artikel top billede

Selv om cloud hænger som en mørk trussel over markedet for licensspecialister, ser den norske spiller Inmeta Crayon lyst på fremtiden.

Selskabet har overfor analytikere netop præsenteret en ambitiøs vækstplan, der blandt andet indebærer stor vækst på det danske marked.

Inmeta Crayon, der i Danmark kun kalder sig Crayon, har i første halvår af 2011 omsat for godt 61 millioner kroner på det danske marked., og har kurs mod en dansk omsætning for hele året, der hvis man regner på selskabets ambitioner, kommer til at ende lige under 130 millioner danske kroner.

Frem til 2014 har Inmeta Crayon en ambition om at øge den danske omsætning til 270 millioner kroner. Heraf skal en tredjedel af væksten hentes i konsulentforretningen, mens to tredjedel skal hentes i softwareforretningen.

På koncernbasis har Inmeta Crayon en ambition om, at øge omsætningen fra en projekteret 2001 omsætning på 1,6 milliarder kroner til en omsætning i 2014 på tre milliarder kroner - og et overskud på godt 190 millioner kroner.
 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job