Beskedent overskud i det nye Kompetera

År 1 efter krakket i i2i endte med et lille overskud for den genopstandne hardwareforhandler Kompetera.

Artikel top billede

»Jeg havde nok forventet et resultat, der var en halv million kroner bedre. Men som markedet ser ud og med de opstartsomkostninger, vi har haft, kan man på den anden side heller ikke tillade sig at være utilfreds.«

Sådan lyder kommentaren fra direktør Carsten Weis, til det første årsregnskab efter at infrastrukturforhandleren Kompetera i december 2009 blev genstartet på ruinerne af det krakkede i2i.

Ud af en omsætning på godt 70 millioner kroner, lød resultatet før skat på beskedne 288.000 kroner, og det er altså kun lige akkurat nok til at få mundvigene til at vende op ad hos Kompetera-direktøren. Han forventer dog, at resultatet i indeværende år bliver en del bedre end 2010.

I foråret blev der rejst tvivl om gyldigheden af Kompeteras kvalifikation til at levere unde SKI-aftalen for computere, servere, storage og backup. Det fik i en kort periode leverancerne til offentlige kunder til at gå i stå uden at det dog ifølge Carsten Weis vil påvirke 2011-resultatet nævneværdigt.

Tværtimod forventer han senere i år at kunne udvide den nuværende bemanding på 16 ansatte med yderligere fire til seks sælgere og teknikere. Af samme årsag rykkede Kompetera så sent som i sidste uge teltpælene op og er flyttet fra sin hidtidige Hellerup-adresse til større lokaler i Gladsaxe, som også giver mere lagerplads.

»Men det er ikke nemt for tiden. Det er et hårdt marked, og man kan jo ikke slå op i en avis uden at der står noget om krise og at USA går konkurs. Det skaber usikkerhed hos kunderne,« slutter Carsten Weis.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura