Beskedent overskud i det nye Kompetera

År 1 efter krakket i i2i endte med et lille overskud for den genopstandne hardwareforhandler Kompetera.

Artikel top billede

»Jeg havde nok forventet et resultat, der var en halv million kroner bedre. Men som markedet ser ud og med de opstartsomkostninger, vi har haft, kan man på den anden side heller ikke tillade sig at være utilfreds.«

Sådan lyder kommentaren fra direktør Carsten Weis, til det første årsregnskab efter at infrastrukturforhandleren Kompetera i december 2009 blev genstartet på ruinerne af det krakkede i2i.

Ud af en omsætning på godt 70 millioner kroner, lød resultatet før skat på beskedne 288.000 kroner, og det er altså kun lige akkurat nok til at få mundvigene til at vende op ad hos Kompetera-direktøren. Han forventer dog, at resultatet i indeværende år bliver en del bedre end 2010.

I foråret blev der rejst tvivl om gyldigheden af Kompeteras kvalifikation til at levere unde SKI-aftalen for computere, servere, storage og backup. Det fik i en kort periode leverancerne til offentlige kunder til at gå i stå uden at det dog ifølge Carsten Weis vil påvirke 2011-resultatet nævneværdigt.

Tværtimod forventer han senere i år at kunne udvide den nuværende bemanding på 16 ansatte med yderligere fire til seks sælgere og teknikere. Af samme årsag rykkede Kompetera så sent som i sidste uge teltpælene op og er flyttet fra sin hidtidige Hellerup-adresse til større lokaler i Gladsaxe, som også giver mere lagerplads.

»Men det er ikke nemt for tiden. Det er et hårdt marked, og man kan jo ikke slå op i en avis uden at der står noget om krise og at USA går konkurs. Det skaber usikkerhed hos kunderne,« slutter Carsten Weis.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks