Beskedent overskud i det nye Kompetera

År 1 efter krakket i i2i endte med et lille overskud for den genopstandne hardwareforhandler Kompetera.

Artikel top billede

»Jeg havde nok forventet et resultat, der var en halv million kroner bedre. Men som markedet ser ud og med de opstartsomkostninger, vi har haft, kan man på den anden side heller ikke tillade sig at være utilfreds.«

Sådan lyder kommentaren fra direktør Carsten Weis, til det første årsregnskab efter at infrastrukturforhandleren Kompetera i december 2009 blev genstartet på ruinerne af det krakkede i2i.

Ud af en omsætning på godt 70 millioner kroner, lød resultatet før skat på beskedne 288.000 kroner, og det er altså kun lige akkurat nok til at få mundvigene til at vende op ad hos Kompetera-direktøren. Han forventer dog, at resultatet i indeværende år bliver en del bedre end 2010.

I foråret blev der rejst tvivl om gyldigheden af Kompeteras kvalifikation til at levere unde SKI-aftalen for computere, servere, storage og backup. Det fik i en kort periode leverancerne til offentlige kunder til at gå i stå uden at det dog ifølge Carsten Weis vil påvirke 2011-resultatet nævneværdigt.

Tværtimod forventer han senere i år at kunne udvide den nuværende bemanding på 16 ansatte med yderligere fire til seks sælgere og teknikere. Af samme årsag rykkede Kompetera så sent som i sidste uge teltpælene op og er flyttet fra sin hidtidige Hellerup-adresse til større lokaler i Gladsaxe, som også giver mere lagerplads.

»Men det er ikke nemt for tiden. Det er et hårdt marked, og man kan jo ikke slå op i en avis uden at der står noget om krise og at USA går konkurs. Det skaber usikkerhed hos kunderne,« slutter Carsten Weis.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS