Beskedent overskud i det nye Kompetera

År 1 efter krakket i i2i endte med et lille overskud for den genopstandne hardwareforhandler Kompetera.

Artikel top billede

»Jeg havde nok forventet et resultat, der var en halv million kroner bedre. Men som markedet ser ud og med de opstartsomkostninger, vi har haft, kan man på den anden side heller ikke tillade sig at være utilfreds.«

Sådan lyder kommentaren fra direktør Carsten Weis, til det første årsregnskab efter at infrastrukturforhandleren Kompetera i december 2009 blev genstartet på ruinerne af det krakkede i2i.

Ud af en omsætning på godt 70 millioner kroner, lød resultatet før skat på beskedne 288.000 kroner, og det er altså kun lige akkurat nok til at få mundvigene til at vende op ad hos Kompetera-direktøren. Han forventer dog, at resultatet i indeværende år bliver en del bedre end 2010.

I foråret blev der rejst tvivl om gyldigheden af Kompeteras kvalifikation til at levere unde SKI-aftalen for computere, servere, storage og backup. Det fik i en kort periode leverancerne til offentlige kunder til at gå i stå uden at det dog ifølge Carsten Weis vil påvirke 2011-resultatet nævneværdigt.

Tværtimod forventer han senere i år at kunne udvide den nuværende bemanding på 16 ansatte med yderligere fire til seks sælgere og teknikere. Af samme årsag rykkede Kompetera så sent som i sidste uge teltpælene op og er flyttet fra sin hidtidige Hellerup-adresse til større lokaler i Gladsaxe, som også giver mere lagerplads.

»Men det er ikke nemt for tiden. Det er et hårdt marked, og man kan jo ikke slå op i en avis uden at der står noget om krise og at USA går konkurs. Det skaber usikkerhed hos kunderne,« slutter Carsten Weis.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job