DSI Data fusionerer med Next Innovation

Den mere end 25 år gamle DSI Data er fusioneret med sit søsterselskab Next Innovation og fortsætter under navnet DSI-Next.

Artikel top billede

Jens Søgaard, manden bag JS Holding-koncernen, samler nu to af sine selskaber i ét og fortsætter dermed fokuseringen af sine selskaber, som også omfatter it-virksomhederne Front-safe og Front-data.

DSI Datas direktør Holger Harvey Hansen fortsætter i direktørstolen i DSI-Next, mens Next Innovations direktør Niels Bo Nielsen får rollen som direktør for udvikling og teknik.

"Vi har gennemført fusionen af lyst og ikke af nød. Koncernen har gennem de seneste år været igennem en fokuseringsproces, hvor for eksempel C5-forretningen er blevet solgt fra i DSI Data. Vi ønsker at være et hus, hvor vi er tunge på Microsoft-teknologiløsninger, og da vi havde to virksomheder, som i princippet arbejder med det samme, så vi en masse fordele ved at slå dem sammen," lyder det fra DSI-Nexts direktør Holger Harvey Hansen.

"Vi bliver nu tungere på kompetencer og i antal medarbejdere og kan byde ind på større opgaver. Samtidig bliver vi mere troværdige i markedet, da trenden jo er, at man gerne vil handle med virksomheder, der er større," siger direktøren og tilføjer, at forhandleren blandt andet sidder på 65 procent af markedet for it-løsninger til den kommunale tandpleje.

Den nyfusionerede virksomhed kommer til at bestå af cirka 40 medarbejdere, heraf 22 fra DSI Data i Kokkedal og 16 fra NextInnovation i Viby. Alle medarbejdere fortsætter og begge lokationer opretholdes. Desuden er der et par nyansættelser på vej.

"Det er en anden stor fordel. Med et snuptag får vi en virksomhed, der både er repræsenteret i øst og i vest, og på den måde kommer vi nærmere kunderne."

Selskabet kører videre i det tidligere DSI Data-selskab og DSI-Nexts første regnskab er netop fremlagt. Det viser et resultat før skat på 6,5 millioner kroner.

Direktøren forventer, at virksomheden inden for et par år føjer yderligere 20-30 ansatte til, således at den samlede medarbejderstab kommer op på 60-70 stykker.

"Vi har desuden planer om at flytte fra Kokkedal og nærmere mod København for at tiltrække ny arbejdskraft, som vi snart kommer til at få brug for," slutter direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College