Pc-Ware hedder nu Comparex

Navneskifte markerer, at det tidligere Pc-Ware fremover vil supplere software- og serviceforretningen med konsulent- og datacenterydelser.

Artikel top billede

Den danske afdeling af tyske it-koncern Pc-Ware har ved månedsskiftet skiftet navn til Comparex, hvilket sker som led i en større refokusering af koncernens strategi. Det indebærer blandt andet en mere standardiseret produktportefølje, hvor den hidtidige service og softwareforretning suppleres med datacenter- og konsulentydelser.

Navneskiftet udspringer af Pc-Wares opkøb af konkurrenten Comparex i 2007, men først nu slår integrationen af de to virksomheder fuldt igennem med fælles branding af forretningen.

I alt er koncernen repræsenteret i 28 lande, og det fælles navn og brand skal støtte virksomhedens vækststrategier, som implementeres i alle dele af virksomheden over de næste tre år.

»Med Comparex-navnet og organisationen, har vi adgang til flere konsulenter og større kompetencer, de bedste leverandøraftaler, samt et hurtigt voksende hostingmiljø, hvorfra vi kan tilbyde konkurrencedygtige og platformuafhængige tjenester,« fortæller Comparex danske direktør Henrik Andersson.

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job