Pc-Ware hedder nu Comparex

Navneskifte markerer, at det tidligere Pc-Ware fremover vil supplere software- og serviceforretningen med konsulent- og datacenterydelser.

Artikel top billede

Den danske afdeling af tyske it-koncern Pc-Ware har ved månedsskiftet skiftet navn til Comparex, hvilket sker som led i en større refokusering af koncernens strategi. Det indebærer blandt andet en mere standardiseret produktportefølje, hvor den hidtidige service og softwareforretning suppleres med datacenter- og konsulentydelser.

Navneskiftet udspringer af Pc-Wares opkøb af konkurrenten Comparex i 2007, men først nu slår integrationen af de to virksomheder fuldt igennem med fælles branding af forretningen.

I alt er koncernen repræsenteret i 28 lande, og det fælles navn og brand skal støtte virksomhedens vækststrategier, som implementeres i alle dele af virksomheden over de næste tre år.

»Med Comparex-navnet og organisationen, har vi adgang til flere konsulenter og større kompetencer, de bedste leverandøraftaler, samt et hurtigt voksende hostingmiljø, hvorfra vi kan tilbyde konkurrencedygtige og platformuafhængige tjenester,« fortæller Comparex danske direktør Henrik Andersson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS