Pc-Ware hedder nu Comparex

Navneskifte markerer, at det tidligere Pc-Ware fremover vil supplere software- og serviceforretningen med konsulent- og datacenterydelser.

Artikel top billede

Den danske afdeling af tyske it-koncern Pc-Ware har ved månedsskiftet skiftet navn til Comparex, hvilket sker som led i en større refokusering af koncernens strategi. Det indebærer blandt andet en mere standardiseret produktportefølje, hvor den hidtidige service og softwareforretning suppleres med datacenter- og konsulentydelser.

Navneskiftet udspringer af Pc-Wares opkøb af konkurrenten Comparex i 2007, men først nu slår integrationen af de to virksomheder fuldt igennem med fælles branding af forretningen.

I alt er koncernen repræsenteret i 28 lande, og det fælles navn og brand skal støtte virksomhedens vækststrategier, som implementeres i alle dele af virksomheden over de næste tre år.

»Med Comparex-navnet og organisationen, har vi adgang til flere konsulenter og større kompetencer, de bedste leverandøraftaler, samt et hurtigt voksende hostingmiljø, hvorfra vi kan tilbyde konkurrencedygtige og platformuafhængige tjenester,« fortæller Comparex danske direktør Henrik Andersson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen