Alle folketingsmedlemmer får iPads

Medlemmerne af Folketinget skal have iPads ved siden af deres nuværende iPhones. Flere andre parlamenter sværger til Apple-tabletten.

Artikel top billede

Arbejdet i den lovgivende magt vil fremover blive udført med en iPad som bærende teknologisk fundament.

Den nyvalgte formand for Folketinget, Mogens Lykketoft, og resten af præsidiet, skal i dag tage beslutning om indkøb og fordeling af iPads til alle 179 medlemmer af Folketinget. Det oplyser Folketingets it-afdeling til ComON.

Alt tyder på, at forslaget bliver vedtaget. Mogens Lykketoft har tidligere udtrykt sin begejstring for iPads. Der vil også være mange udviklingsmæssige fordele i at vælge netop Apples tabletter. Politikerne har i forvejen har iPhones som arbejdstelefon.

Opdateret 13.10.11: Beslutningen blev vedtaget. De første iPads udleveres i december.

Tvang i Holland

I det hollandske parlament bliver politikerne i øjeblikket tvunget væk fra papir og over på iPads.

Det konsekvente hop fra papir til iPad skulle være det første af sin art i Europa. Politikerne skal specifikt spørge om en papirudgave af deres arbejdsdokumenter. Ellers vil alt blive distribueret digitalt til tavle-computerne.

Der er udviklet en speciel app, som politikerne skal bruge, skriver CNN. Her har de adgang til mødenotater, lovforslag, kalender og så videre.

To uger inde i eksperimentet er der grundlæggende tilfredshed at spore, påstår senatets formand.

IPad i nord

I Norge har man for længst besluttet at kaste kærligheden over Apples iPad. Computeren, eller nettbrettet, som det hedder på de kanter, bliver uddelt i disse dage til samtlige folkevalgte. Også i Norge er der lavet en speciel brugerflade til at samle alle arbejdsrelaterede filer på iPaden.

I Norge er iPad-brug ikke obligatorisk, men stort set alle har takket ja tak til den alligevel. De får lov til at beholde deres almindelige computere. IPaden er kun tænkt som et redskab til at tjekke mails, læse aviser og dokumenter.

Snorre Valen fra Socialistisk Folkeparti er en af dem, der glæder sig.

"Vi har et vanvittigt papirforbrug i Stortinget. Jeg river mig i håret over det hver dag. Vi har brug for et digitalt system til dokumenter og mødereferater. Det her kunne hjælpe," siger han til E24.no.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS