Front-safe nyder godt af Atea-frygt

Ateas afskaffelse af DMsave-navnet er med til at bane vejen for mere forretning til back up-virksomheden Front-safe, der øger resultatet med 50 procent.

Artikel top billede

Det ser lyst ud for Front-safe fra Viby. Back up-virksomheden kommer ud af 2010/11 med et resultat før skat på 3,3 millioner kroner mod et resultat i forrige regnskab på 2,2 millioner.

Bruttofortjenesten er forøget med til 12 millioner kroner mod 9,2 millioner kroner i regnskabet før. Det svarer til en fremgang på næsten 30 procent.

»Det er vi meget tilfredse med, da back up-markedet altid har været meget konkurrencepræget. Derfor ser vi det som et tegn på, at vores strategi fra 2006, hvor vi valgte at gå til markedet via et partnernetværk, har holdt stik. Vi har set en stor vækst i antallet af it-forhandlere, der nu bruger vores løsning,« siger Front-safes salgsdirektør Thomas Bak og fortæller, at virksomheden i det seneste regnskabsår har føjet mere end 50 nye partnere til.

Salgsdirektøren ser desuden afmatningen i markedet som en form for uventet hjælp, der har fået forhandlere til at få øje på Front-safes cloud back up-løsninger fremfor store investeringer på at komme i gang selv.

At Atea i maj måned valgte at sløjfe DMsave-navnet til fordel for navnet Atea Datacenter Solutions og dermed understrege backup-divisionens tilknytning til resten af Atea-koncernen har desuden haft positive effekter på Front-saves forretning, hævder Thomas Bak.

»Konkurrencemæssigt ser vi det som en stor fordel, at det i dag hedder Atea fremfor DMsave, som jo var en nicheleverandør ligesom os. En stor del af vores succes kommer af, at vi er nicheleverandør i modsætning til at være totalleverandør,« siger Thomas Bak og forklarer videre:

»Vi oplever forhandlere, der har valgt Atea fra, fordi de er bange for, at Atea går ind og kannibaliserer på andre dele af deres forretning. Der er der ingen frygt for, at vi gør,« siger Thomas Bak.

Ifølge regnskabet gennemfører Front-safe nu back up af omkring 7.000 servere for mere end 2.500 slutkunder i Danmark, via deres salgskanal med mere end 150 partnere.

Også uden for Danmarks grænser er der vind i sejlene.

»Vi har netop underskrevet en aftale i Tyskland med Tech Data/Azlan om distribution af vores software, og den aftale har en gigantisk betydning. Tyskland er jo et kæmpe marked med 80 millioner indbyggere, og aftalen betyder, at distributøren har ansat en person, som udelukkende har fokus på at brede vores portal ud på det tyske marked,« siger salgsdirektøren.

Kort fortalt har Front-safe udviklet en portal, der skal gøre det nemmere at sælge IBM back up-produktet Tivoli Storage Manager.

Han tilføjer, at strategien uden for Danmarks grænser udelukkende er at sælge back up-software via en white label-model, mens virksomheden i Danmark fungerer som totalleverandør af remote backup.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS