Tablet-pc'er overhaler netbooks

Forbrugere vil hellere gå på nettet med nemme iPads end med billige netbooks.

Salget af tablet-pc'er er mere end fordoblet fra årets første til andet kvartal.

Der blev solgt 6,4 millioner tablets de første 3 måneder af 2011 og 13,6 millioner i de tre næste.

Til sammenligning blev der solgt 8,4 millioner netbooks i det første kvartal og 7,3 millioner i det andet.

Det vil sige at der i andet kvartal er blevet solgt næsten dobbelt så mange tablet-pc'er som netbooks, Det viser tal fra markedsanalysefirmaet ABI.

"Det er ikke en tendens, som jeg forventer, vil vende," siger ABI's Jeff Orr.

Han anfører, at tablet-pc'er og netbooks er to forskellige segmenter, og at den ene ikke er en direkte erstatning for den anden, men at det er den mest interessante af de to gadgets, der vil lægge sig i spidsen.

"Forbrugerne vælger tablets frem for netbooks af flere forskellige grunde. Tablet-pc'er opfattes som værende nemme at bruge i forhold til bærbare med tastatur og mus/trackpad. Dem der har undgået pc'er, fordi at de er besværlige - altså midaldrende og ældre - ser tablet-pc'er som en nemmere genvej til internettet," forklarer Jeff Orr.

Prisen er helt klart ikke en del af forklaringen, erkender han. Den gennemsnitlige tabletpc koster 600 dollars - cirka 3000 kroner  - og netbooks kan fås for omtrent det halve.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS