Tablet-pc'er overhaler netbooks

Forbrugere vil hellere gå på nettet med nemme iPads end med billige netbooks.

Salget af tablet-pc'er er mere end fordoblet fra årets første til andet kvartal.

Der blev solgt 6,4 millioner tablets de første 3 måneder af 2011 og 13,6 millioner i de tre næste.

Til sammenligning blev der solgt 8,4 millioner netbooks i det første kvartal og 7,3 millioner i det andet.

Det vil sige at der i andet kvartal er blevet solgt næsten dobbelt så mange tablet-pc'er som netbooks, Det viser tal fra markedsanalysefirmaet ABI.

"Det er ikke en tendens, som jeg forventer, vil vende," siger ABI's Jeff Orr.

Han anfører, at tablet-pc'er og netbooks er to forskellige segmenter, og at den ene ikke er en direkte erstatning for den anden, men at det er den mest interessante af de to gadgets, der vil lægge sig i spidsen.

"Forbrugerne vælger tablets frem for netbooks af flere forskellige grunde. Tablet-pc'er opfattes som værende nemme at bruge i forhold til bærbare med tastatur og mus/trackpad. Dem der har undgået pc'er, fordi at de er besværlige - altså midaldrende og ældre - ser tablet-pc'er som en nemmere genvej til internettet," forklarer Jeff Orr.

Prisen er helt klart ikke en del af forklaringen, erkender han. Den gennemsnitlige tabletpc koster 600 dollars - cirka 3000 kroner  - og netbooks kan fås for omtrent det halve.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job