Tablet-pc'er overhaler netbooks

Forbrugere vil hellere gå på nettet med nemme iPads end med billige netbooks.

Salget af tablet-pc'er er mere end fordoblet fra årets første til andet kvartal.

Der blev solgt 6,4 millioner tablets de første 3 måneder af 2011 og 13,6 millioner i de tre næste.

Til sammenligning blev der solgt 8,4 millioner netbooks i det første kvartal og 7,3 millioner i det andet.

Det vil sige at der i andet kvartal er blevet solgt næsten dobbelt så mange tablet-pc'er som netbooks, Det viser tal fra markedsanalysefirmaet ABI.

"Det er ikke en tendens, som jeg forventer, vil vende," siger ABI's Jeff Orr.

Han anfører, at tablet-pc'er og netbooks er to forskellige segmenter, og at den ene ikke er en direkte erstatning for den anden, men at det er den mest interessante af de to gadgets, der vil lægge sig i spidsen.

"Forbrugerne vælger tablets frem for netbooks af flere forskellige grunde. Tablet-pc'er opfattes som værende nemme at bruge i forhold til bærbare med tastatur og mus/trackpad. Dem der har undgået pc'er, fordi at de er besværlige - altså midaldrende og ældre - ser tablet-pc'er som en nemmere genvej til internettet," forklarer Jeff Orr.

Prisen er helt klart ikke en del af forklaringen, erkender han. Den gennemsnitlige tabletpc koster 600 dollars - cirka 3000 kroner  - og netbooks kan fås for omtrent det halve.

Annonceindlæg fra Context&

Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S