Veteran bag danske Enablings opstart i Stockholm

Dansk Sharepoint-hus har hyret svensk veteran til at stå i spidsen for satsning i Stockholm.

Artikel top billede

Det svenske konsulenthus Connecta har mistet salgschefen Patrik Skragge., der er blevet hyret af det danske sharepointhus Enabling. Skragge får til opgave at bygge et Stockholm-kontor op for den danske spiller, skriver svenske it24. Enabling etablerede sig sig sidste år i Malmø.

Ifølge Patrik Skagge har Enabling store planer. Han fortæller, at han skal ud og hyre op mod ti mand i løbet af det første års tid. I løbet af nogle få år er det planen, at Enabling skal have 20-30 ansatte i Stockholm.

»Det langsigtede mål er at blive Skandinaviens førende leverandør af Sharepoint-løsninger,« siger Patrik Skagge til it24.

At Patrik Skagge har valgt at gå til en langt mindre dansk spiller fra Connecta, der er kendt som en stor spiller på det svenske marked skyldes ifølge ham selv ikke, at han var utilfreds med forholdene hos Connecta.

»Men efter alle de år med Microsoft, mærkes det som om jeg behøver en ny udfordring. Det føles utrolig godt at få lov til at være med med til at bygge noget så spændende op som det her,« siger Patrik Skagge til it24.

Enabling har to kontorer i Danmark. Efter etableringen i Sverige er næste mål, at åbne i Norge

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S