Veteran bag danske Enablings opstart i Stockholm

Dansk Sharepoint-hus har hyret svensk veteran til at stå i spidsen for satsning i Stockholm.

Artikel top billede

Det svenske konsulenthus Connecta har mistet salgschefen Patrik Skragge., der er blevet hyret af det danske sharepointhus Enabling. Skragge får til opgave at bygge et Stockholm-kontor op for den danske spiller, skriver svenske it24. Enabling etablerede sig sig sidste år i Malmø.

Ifølge Patrik Skagge har Enabling store planer. Han fortæller, at han skal ud og hyre op mod ti mand i løbet af det første års tid. I løbet af nogle få år er det planen, at Enabling skal have 20-30 ansatte i Stockholm.

»Det langsigtede mål er at blive Skandinaviens førende leverandør af Sharepoint-løsninger,« siger Patrik Skagge til it24.

At Patrik Skagge har valgt at gå til en langt mindre dansk spiller fra Connecta, der er kendt som en stor spiller på det svenske marked skyldes ifølge ham selv ikke, at han var utilfreds med forholdene hos Connecta.

»Men efter alle de år med Microsoft, mærkes det som om jeg behøver en ny udfordring. Det føles utrolig godt at få lov til at være med med til at bygge noget så spændende op som det her,« siger Patrik Skagge til it24.

Enabling har to kontorer i Danmark. Efter etableringen i Sverige er næste mål, at åbne i Norge

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job