Veteran bag danske Enablings opstart i Stockholm

Dansk Sharepoint-hus har hyret svensk veteran til at stå i spidsen for satsning i Stockholm.

Artikel top billede

Det svenske konsulenthus Connecta har mistet salgschefen Patrik Skragge., der er blevet hyret af det danske sharepointhus Enabling. Skragge får til opgave at bygge et Stockholm-kontor op for den danske spiller, skriver svenske it24. Enabling etablerede sig sig sidste år i Malmø.

Ifølge Patrik Skagge har Enabling store planer. Han fortæller, at han skal ud og hyre op mod ti mand i løbet af det første års tid. I løbet af nogle få år er det planen, at Enabling skal have 20-30 ansatte i Stockholm.

»Det langsigtede mål er at blive Skandinaviens førende leverandør af Sharepoint-løsninger,« siger Patrik Skagge til it24.

At Patrik Skagge har valgt at gå til en langt mindre dansk spiller fra Connecta, der er kendt som en stor spiller på det svenske marked skyldes ifølge ham selv ikke, at han var utilfreds med forholdene hos Connecta.

»Men efter alle de år med Microsoft, mærkes det som om jeg behøver en ny udfordring. Det føles utrolig godt at få lov til at være med med til at bygge noget så spændende op som det her,« siger Patrik Skagge til it24.

Enabling har to kontorer i Danmark. Efter etableringen i Sverige er næste mål, at åbne i Norge

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job