Veteran bag danske Enablings opstart i Stockholm

Dansk Sharepoint-hus har hyret svensk veteran til at stå i spidsen for satsning i Stockholm.

Artikel top billede

Det svenske konsulenthus Connecta har mistet salgschefen Patrik Skragge., der er blevet hyret af det danske sharepointhus Enabling. Skragge får til opgave at bygge et Stockholm-kontor op for den danske spiller, skriver svenske it24. Enabling etablerede sig sig sidste år i Malmø.

Ifølge Patrik Skagge har Enabling store planer. Han fortæller, at han skal ud og hyre op mod ti mand i løbet af det første års tid. I løbet af nogle få år er det planen, at Enabling skal have 20-30 ansatte i Stockholm.

»Det langsigtede mål er at blive Skandinaviens førende leverandør af Sharepoint-løsninger,« siger Patrik Skagge til it24.

At Patrik Skagge har valgt at gå til en langt mindre dansk spiller fra Connecta, der er kendt som en stor spiller på det svenske marked skyldes ifølge ham selv ikke, at han var utilfreds med forholdene hos Connecta.

»Men efter alle de år med Microsoft, mærkes det som om jeg behøver en ny udfordring. Det føles utrolig godt at få lov til at være med med til at bygge noget så spændende op som det her,« siger Patrik Skagge til it24.

Enabling har to kontorer i Danmark. Efter etableringen i Sverige er næste mål, at åbne i Norge

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)