Hvem ejer Fremskridtspartiet.dk - Fremskridtspartiet eller Fremskridtspartiet?

Klagenævnet for Domænenavne reduceret til politisk smagsdommer.

Artikel top billede

Fremskridtspartiet har siden 70'erne været kilde til spektakulære interne diskussioner udspillet til offentlig skue. Den egenskab har partiet stadig, selv om partiet kæmper for sin overlevelse.

Den seneste sag udspiller sig i Klagenævnet for Domænenavne.

To fløje i partiet er røget i totterne på hinanden, og den slåskamp er klagenævnet nu blevet en part i. For at finde den rette ejermand af domænerne Fremskridtspartiet.dk og Frp.dk har klagenævnet fået den ekstentielle opgave at finde ud af, hvem der rent faktisk udgør Fremskridtspartiet - for det kan de tilbageværende partifæller åbenbart ikke selv blive enige om.

Efter eksklusioner og skænderier eksisterer der i dag reelt to Fremskridtspartier.

Men hvem ejer så partiets domæner?

Vi er Fremskridtspartiet. Nej, vi er Fremskridtspartiet.
Krydret med samarbejdsvanskeligheder og to forskellige holdninger til indvandring og skattepolitik er der opstået to fløje i Fremskridtspartiet. Den såkaldte Brusgaard-fløj, der blandt andre tæller de tidligere folketingsmedlemmer Niels Højland (nuværende landsformand) og Ove Jensen.
Den modsatte Glistrupfløj tæller tre regionsformænd, blandt andet Lars Egmose fra Sydfyn. De to parter kalder sig begge for Fremskridtspartiet - men råder henholdvis over Fremskridtspartiet.dk og Frp.dk.

Klagenævnet for Domænenavne har nu afgjort, at retten til at kalde sig Fremskridtspartiets ledelse og retten til domænerne tilfalder den fraktion, som tæller de tidligere folketingsmedlemmer.

Det undrer Lars Egmose, der tilhører den modsatte fløj, og som også kalder sig for partiets landsformand.

"Jeg går ud fra, at domæneklagenævnet lægger til grund, at et flertal i den gamle hovedbestyrelse har retten på deres side. Men foreningsretsligt så sker der det, at der på et tidspunkt ekskluderes tre personer fra hovedbestyrelsen, der består af syv personer. Og partiets vedtægter siger, at der skal være fem hovedbestyrelsesmedlemmer til at beslutte eksklusioner og indkalde ekstraordinære generalforsamlinger. De har aldrig kunne manifestere fem personer, for de var jo kun fire," siger Lars Egmose til ComON.

Derfor mener hans fløj ikke, at den oprindelige hovedbestyrelses beslutninger længere har validitet.

"Formanden har jo også selv sagt i 2010, at der ikke længere er nogle betalende medlemmer af Fremskridtspartiet. Og hvis der ikke er nogen medlemmer, så er der jo heller ikke en kapabel ledelse."

Det har klagenævnet dog ikke givet ham ret i. Nævnet lægger vægt på, at den oprindelige bestyrelse er gyldig.

Sagen forplumres yderligere af, at det er Lars Egmoses støtter - altså den fløj der ikke længere har retten til domænerne - der har fået Valgnævnets tilladelse til at indsamle underskrifter med henblik på at gøre Fremskridtspartiet stemmeberettiget igen. Og det er også den fløj, der har patent på varemærkerne "Frp" og "Fremskridtspartiet" hos Patent- og Varemærkestyrelsen.

DK Hostmaster har låst domænet

I mudderkastningen mellem fløjene i Glistrups gamle parti er DK Hostmaster også blevet ramt og inddraget i diskussionen.

"Udbryderne" - eller Glistrupfløjen - mener, at DK Hostmaster har overtrådt sine egne regler ved sidste år at ændre adresse- og kontaktoplysninger på Fremskridtspartiet.dk, så kontrollen tilfaldt personer i den modsatte gruppe i partiet. DK Hostmaster har siden fastfrosset oplysningerne på grund af den åbenlyse strid.
Den klage har Klagenævnet for Domænenavne afvist i en separat klage (pdf).

De to ender af Fremskridtspartiet har haft parallelle landsmøder sidste år og i år. Til sammen med cirka 60 deltagere.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job