Berlingske-stråmand tabte retten til ny radio-hjemmeside

Med en dykkerklub som stråmand forsøgte Berlingske at fravriste et godt domænenavn til sin nye radiokanal. Det mislykkedes.

Artikel top billede

Alt var planlagt til åbningen af den nye landssækkende radiostation Radio24syv i aftes. Men én ting manglede.

Berlingske havde håbet at lancere sin radiokanal på domænet 24syv.dk, men det er i forvejen registreret af et esbjergensisk reklamebureau. Derfor forsøgte Berlingske ved hjælp af en stråmand at købe domænet anonymt. Det kiksede, og det samme gjorde et forsøg på at klage sig til domænet i Klagenævnet for Domænenavne.
 
I stedet for det korte navn på sin hjemmeside måtte  radiokanalen derfor gå i luften med et lidt længere domænenavn:  www.radio24syv.dk

Ville betale 4.000 kroner

Berlingske havde ellers gjort et grundigt forarbejde for sikre sig www.24syv.dk.

Før nogen kendte til navnet på den nye radiokanal, blev designbureauet Kirk & Holm i Esbjerg kontaktet af en person, som ifølge esbjergenserne gav sig ud for at være medlem af en dykkerklub, der gerne ville have domænet 24syv.dk.

Han tilbyder at betale 4.000 kroner for domænet, og det laver parterne en aftale om. Men da det kort efter bliver officielt, at den nye radiokanal skal hedde Radio24syv, afblæser sælgeren i Esbjerg handlen.

Det er tydeligt, at designbureauet føler sig ført bag lyset af at have forhandlet med en tilsyneladende ukommerciel klub, som egentlig er sendt i byen af Berlingske, eller som i hvert fald havde en aftale om at sælge domænet videre til Berlingske for 4.000 kroner.

Stråmanden mener, at han indgik en bindende aftale om at købe domænet og vil derfor have klagenævnet til at tvinge handlen igennem. Men den beslutning ligger uden for Klagenævnet for Domænenavnes beføjelser.
Klagenævnet vil heller ikke fratage den nuværende registrant domænet, fordi klageren/stråmanden reelt ikke har nogen nytte eller ret til domænet, fordi han jo allerede har aftalt at sælge det videre til Berlingske.

Ikke afgjort endnu

Sagen er afgjort i domæneklagenævnet, men den er næppe slut endnu.

For det første kan Berlingske selv indlede en ny sag ved klagenævnet, hvor der kan være større tvivlsspørgsmål ved, hvem der reelt har mest nytte af domænenavnet.

Alternativt kan sagen om den gyldige eller ugyldige købsaftale behandles ved de almindelige domstole.

Ifølge ComONs oplysninger har de de to stridende parter netop fortsat det juridiske tovtrækkeri uden for domæneklagenævnet. De ønsker derfor ikke at udtale sig i sagen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland