Berlingske-stråmand tabte retten til ny radio-hjemmeside

Med en dykkerklub som stråmand forsøgte Berlingske at fravriste et godt domænenavn til sin nye radiokanal. Det mislykkedes.

Artikel top billede

Alt var planlagt til åbningen af den nye landssækkende radiostation Radio24syv i aftes. Men én ting manglede.

Berlingske havde håbet at lancere sin radiokanal på domænet 24syv.dk, men det er i forvejen registreret af et esbjergensisk reklamebureau. Derfor forsøgte Berlingske ved hjælp af en stråmand at købe domænet anonymt. Det kiksede, og det samme gjorde et forsøg på at klage sig til domænet i Klagenævnet for Domænenavne.
 
I stedet for det korte navn på sin hjemmeside måtte  radiokanalen derfor gå i luften med et lidt længere domænenavn:  www.radio24syv.dk

Ville betale 4.000 kroner

Berlingske havde ellers gjort et grundigt forarbejde for sikre sig www.24syv.dk.

Før nogen kendte til navnet på den nye radiokanal, blev designbureauet Kirk & Holm i Esbjerg kontaktet af en person, som ifølge esbjergenserne gav sig ud for at være medlem af en dykkerklub, der gerne ville have domænet 24syv.dk.

Han tilbyder at betale 4.000 kroner for domænet, og det laver parterne en aftale om. Men da det kort efter bliver officielt, at den nye radiokanal skal hedde Radio24syv, afblæser sælgeren i Esbjerg handlen.

Det er tydeligt, at designbureauet føler sig ført bag lyset af at have forhandlet med en tilsyneladende ukommerciel klub, som egentlig er sendt i byen af Berlingske, eller som i hvert fald havde en aftale om at sælge domænet videre til Berlingske for 4.000 kroner.

Stråmanden mener, at han indgik en bindende aftale om at købe domænet og vil derfor have klagenævnet til at tvinge handlen igennem. Men den beslutning ligger uden for Klagenævnet for Domænenavnes beføjelser.
Klagenævnet vil heller ikke fratage den nuværende registrant domænet, fordi klageren/stråmanden reelt ikke har nogen nytte eller ret til domænet, fordi han jo allerede har aftalt at sælge det videre til Berlingske.

Ikke afgjort endnu

Sagen er afgjort i domæneklagenævnet, men den er næppe slut endnu.

For det første kan Berlingske selv indlede en ny sag ved klagenævnet, hvor der kan være større tvivlsspørgsmål ved, hvem der reelt har mest nytte af domænenavnet.

Alternativt kan sagen om den gyldige eller ugyldige købsaftale behandles ved de almindelige domstole.

Ifølge ComONs oplysninger har de de to stridende parter netop fortsat det juridiske tovtrækkeri uden for domæneklagenævnet. De ønsker derfor ikke at udtale sig i sagen.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job