EET køber GS Scandinavia

Distributøren EET fortsætter som lovet opkøbsjagten og overtager nu aktiviteterne i den netop krakkede GS Scandinavia. GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET.

Artikel top billede

Blot en uges tid efter at GS Scandinavia indleverede sin konkursbegæring har EET købt aktiviteterne ud af distributøren.

Ifølge EETs koncerndirektør John Thomas er målet blandt andet at styrke EET indsats på retailområdet.

"Vi er utroligt glade og stolte over købet af GS Scandinavia, som vi klart ser som endnu en styrkelse af EET-koncernens produktportefølje rettet specielt mod retail-segmentet," siger John Thomas og fortsætter:

"Det er ikke meget mere end en time siden, at aftalen blev underskrevet, og vi har fået udleveret nøglen. Vi har overtaget kundekartotek, varelager og aktiver og planen er, at vi vil være klar til at shippe de første varer allerede i morgen. Tanken er, at alting er overflyttet til os i løbet af 24-48 timer," fortæller John Thomas.

GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET-regi.

"Det er naturligvis vemodigt at GS Scandinavia ikke kunne fortsætte driften i eget regi, men når det er sagt, så glæder jeg mig til at blive en del af en større koncern, som har mulighederne for at udvikle nye forretningsområder. Jeg har, som mange andre, noteret mig EET-koncernens kraftige satstning og succes på retail segmentet i de senere år, og jeg glæder mig til at være en del af den fremtidige satsning på dette område."

John Thomas fortæller, at man desuden på nuværende tidspunkt ligger i dialog med flere GS Scandinavia medarbejdere om en mulig fortsættelse i EET-regi.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura