EET køber GS Scandinavia

Distributøren EET fortsætter som lovet opkøbsjagten og overtager nu aktiviteterne i den netop krakkede GS Scandinavia. GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET.

Artikel top billede

Blot en uges tid efter at GS Scandinavia indleverede sin konkursbegæring har EET købt aktiviteterne ud af distributøren.

Ifølge EETs koncerndirektør John Thomas er målet blandt andet at styrke EET indsats på retailområdet.

"Vi er utroligt glade og stolte over købet af GS Scandinavia, som vi klart ser som endnu en styrkelse af EET-koncernens produktportefølje rettet specielt mod retail-segmentet," siger John Thomas og fortsætter:

"Det er ikke meget mere end en time siden, at aftalen blev underskrevet, og vi har fået udleveret nøglen. Vi har overtaget kundekartotek, varelager og aktiver og planen er, at vi vil være klar til at shippe de første varer allerede i morgen. Tanken er, at alting er overflyttet til os i løbet af 24-48 timer," fortæller John Thomas.

GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET-regi.

"Det er naturligvis vemodigt at GS Scandinavia ikke kunne fortsætte driften i eget regi, men når det er sagt, så glæder jeg mig til at blive en del af en større koncern, som har mulighederne for at udvikle nye forretningsområder. Jeg har, som mange andre, noteret mig EET-koncernens kraftige satstning og succes på retail segmentet i de senere år, og jeg glæder mig til at være en del af den fremtidige satsning på dette område."

John Thomas fortæller, at man desuden på nuværende tidspunkt ligger i dialog med flere GS Scandinavia medarbejdere om en mulig fortsættelse i EET-regi.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks