EET køber GS Scandinavia

Distributøren EET fortsætter som lovet opkøbsjagten og overtager nu aktiviteterne i den netop krakkede GS Scandinavia. GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET.

Artikel top billede

Blot en uges tid efter at GS Scandinavia indleverede sin konkursbegæring har EET købt aktiviteterne ud af distributøren.

Ifølge EETs koncerndirektør John Thomas er målet blandt andet at styrke EET indsats på retailområdet.

"Vi er utroligt glade og stolte over købet af GS Scandinavia, som vi klart ser som endnu en styrkelse af EET-koncernens produktportefølje rettet specielt mod retail-segmentet," siger John Thomas og fortsætter:

"Det er ikke meget mere end en time siden, at aftalen blev underskrevet, og vi har fået udleveret nøglen. Vi har overtaget kundekartotek, varelager og aktiver og planen er, at vi vil være klar til at shippe de første varer allerede i morgen. Tanken er, at alting er overflyttet til os i løbet af 24-48 timer," fortæller John Thomas.

GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET-regi.

"Det er naturligvis vemodigt at GS Scandinavia ikke kunne fortsætte driften i eget regi, men når det er sagt, så glæder jeg mig til at blive en del af en større koncern, som har mulighederne for at udvikle nye forretningsområder. Jeg har, som mange andre, noteret mig EET-koncernens kraftige satstning og succes på retail segmentet i de senere år, og jeg glæder mig til at være en del af den fremtidige satsning på dette område."

John Thomas fortæller, at man desuden på nuværende tidspunkt ligger i dialog med flere GS Scandinavia medarbejdere om en mulig fortsættelse i EET-regi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S