EET køber GS Scandinavia

Distributøren EET fortsætter som lovet opkøbsjagten og overtager nu aktiviteterne i den netop krakkede GS Scandinavia. GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET.

Artikel top billede

Blot en uges tid efter at GS Scandinavia indleverede sin konkursbegæring har EET købt aktiviteterne ud af distributøren.

Ifølge EETs koncerndirektør John Thomas er målet blandt andet at styrke EET indsats på retailområdet.

"Vi er utroligt glade og stolte over købet af GS Scandinavia, som vi klart ser som endnu en styrkelse af EET-koncernens produktportefølje rettet specielt mod retail-segmentet," siger John Thomas og fortsætter:

"Det er ikke meget mere end en time siden, at aftalen blev underskrevet, og vi har fået udleveret nøglen. Vi har overtaget kundekartotek, varelager og aktiver og planen er, at vi vil være klar til at shippe de første varer allerede i morgen. Tanken er, at alting er overflyttet til os i løbet af 24-48 timer," fortæller John Thomas.

GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang fortsætter i EET-regi.

"Det er naturligvis vemodigt at GS Scandinavia ikke kunne fortsætte driften i eget regi, men når det er sagt, så glæder jeg mig til at blive en del af en større koncern, som har mulighederne for at udvikle nye forretningsområder. Jeg har, som mange andre, noteret mig EET-koncernens kraftige satstning og succes på retail segmentet i de senere år, og jeg glæder mig til at være en del af den fremtidige satsning på dette område."

John Thomas fortæller, at man desuden på nuværende tidspunkt ligger i dialog med flere GS Scandinavia medarbejdere om en mulig fortsættelse i EET-regi.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job