Bestyrelsesformand: Norriq slår ikke Martinsens stilling op

Indtil videre overtager Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel ledelsen af Norriq efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen oplyser bestyrelsesformand Peter Theill.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Peter Theill vil gå ind og tage en aktiv rolle i en periode efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen, fortæller han til CRN.

Peter Theil vil ikke umiddelbart uddybe, hvorfor bestyrelsen har valgt at fyre Bo Martinsen og om det er en beslutning man har ruget over længe.

"Men når vi skriver, at vi har afskediget vores direktør, så er det i sagens natur ikke noget man går og planlægger i flere år," konstaterer Peter Theil.

På spørgsmålet om Bo Martinsen er bortvist lyder Peter Theils lakoniske svar: "ingen kommentarer".

Peter Theill afviser dog, at afskedigelsen grunder i forhold, der får betydning for, selskabets strategi.

"Strategien er uændret og vi moser derudaf," siger Peter Theil, der samtidig afviser, at Norriqs færøske ejere skulle overveje, at trække kontrollen med ERP-koncernen hjem til Færøerne.

"Norriq Holding er et dansk selskab, og det vil det fortsat være," slår Peter Theill fast.

Han fortæller samtidig, at Norrigq ikke har en ny kandidat til stillingen som koncernchef på banen.

"Der bliver ikke udnævnt en afløser med det samme. De to [Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel  red.], der har været med i group management bliver nu officielt registreret som direktører i selskabet. Og de vil lede Norriq sammen," siger Peter Theill og fortsætter:

"Nu tager vi en ting ad gangen. Situationen vil også betyde, at jeg i en overgangsfase vil deltage lidt mere i den daglige ledelse," afslutter Peter Theill.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS