Bestyrelsesformand: Norriq slår ikke Martinsens stilling op

Indtil videre overtager Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel ledelsen af Norriq efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen oplyser bestyrelsesformand Peter Theill.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Peter Theill vil gå ind og tage en aktiv rolle i en periode efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen, fortæller han til CRN.

Peter Theil vil ikke umiddelbart uddybe, hvorfor bestyrelsen har valgt at fyre Bo Martinsen og om det er en beslutning man har ruget over længe.

"Men når vi skriver, at vi har afskediget vores direktør, så er det i sagens natur ikke noget man går og planlægger i flere år," konstaterer Peter Theil.

På spørgsmålet om Bo Martinsen er bortvist lyder Peter Theils lakoniske svar: "ingen kommentarer".

Peter Theill afviser dog, at afskedigelsen grunder i forhold, der får betydning for, selskabets strategi.

"Strategien er uændret og vi moser derudaf," siger Peter Theil, der samtidig afviser, at Norriqs færøske ejere skulle overveje, at trække kontrollen med ERP-koncernen hjem til Færøerne.

"Norriq Holding er et dansk selskab, og det vil det fortsat være," slår Peter Theill fast.

Han fortæller samtidig, at Norrigq ikke har en ny kandidat til stillingen som koncernchef på banen.

"Der bliver ikke udnævnt en afløser med det samme. De to [Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel  red.], der har været med i group management bliver nu officielt registreret som direktører i selskabet. Og de vil lede Norriq sammen," siger Peter Theill og fortsætter:

"Nu tager vi en ting ad gangen. Situationen vil også betyde, at jeg i en overgangsfase vil deltage lidt mere i den daglige ledelse," afslutter Peter Theill.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS