Bestyrelsesformand: Norriq slår ikke Martinsens stilling op

Indtil videre overtager Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel ledelsen af Norriq efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen oplyser bestyrelsesformand Peter Theill.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Peter Theill vil gå ind og tage en aktiv rolle i en periode efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen, fortæller han til CRN.

Peter Theil vil ikke umiddelbart uddybe, hvorfor bestyrelsen har valgt at fyre Bo Martinsen og om det er en beslutning man har ruget over længe.

"Men når vi skriver, at vi har afskediget vores direktør, så er det i sagens natur ikke noget man går og planlægger i flere år," konstaterer Peter Theil.

På spørgsmålet om Bo Martinsen er bortvist lyder Peter Theils lakoniske svar: "ingen kommentarer".

Peter Theill afviser dog, at afskedigelsen grunder i forhold, der får betydning for, selskabets strategi.

"Strategien er uændret og vi moser derudaf," siger Peter Theil, der samtidig afviser, at Norriqs færøske ejere skulle overveje, at trække kontrollen med ERP-koncernen hjem til Færøerne.

"Norriq Holding er et dansk selskab, og det vil det fortsat være," slår Peter Theill fast.

Han fortæller samtidig, at Norrigq ikke har en ny kandidat til stillingen som koncernchef på banen.

"Der bliver ikke udnævnt en afløser med det samme. De to [Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel  red.], der har været med i group management bliver nu officielt registreret som direktører i selskabet. Og de vil lede Norriq sammen," siger Peter Theill og fortsætter:

"Nu tager vi en ting ad gangen. Situationen vil også betyde, at jeg i en overgangsfase vil deltage lidt mere i den daglige ledelse," afslutter Peter Theill.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S