Bestyrelsesformand: Norriq slår ikke Martinsens stilling op

Indtil videre overtager Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel ledelsen af Norriq efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen oplyser bestyrelsesformand Peter Theill.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand Peter Theill vil gå ind og tage en aktiv rolle i en periode efter fyringen af koncerndirektør Bo Martinsen, fortæller han til CRN.

Peter Theil vil ikke umiddelbart uddybe, hvorfor bestyrelsen har valgt at fyre Bo Martinsen og om det er en beslutning man har ruget over længe.

"Men når vi skriver, at vi har afskediget vores direktør, så er det i sagens natur ikke noget man går og planlægger i flere år," konstaterer Peter Theil.

På spørgsmålet om Bo Martinsen er bortvist lyder Peter Theils lakoniske svar: "ingen kommentarer".

Peter Theill afviser dog, at afskedigelsen grunder i forhold, der får betydning for, selskabets strategi.

"Strategien er uændret og vi moser derudaf," siger Peter Theil, der samtidig afviser, at Norriqs færøske ejere skulle overveje, at trække kontrollen med ERP-koncernen hjem til Færøerne.

"Norriq Holding er et dansk selskab, og det vil det fortsat være," slår Peter Theill fast.

Han fortæller samtidig, at Norrigq ikke har en ny kandidat til stillingen som koncernchef på banen.

"Der bliver ikke udnævnt en afløser med det samme. De to [Nis Juhl Lorenzen og Bert Van Dessel  red.], der har været med i group management bliver nu officielt registreret som direktører i selskabet. Og de vil lede Norriq sammen," siger Peter Theill og fortsætter:

"Nu tager vi en ting ad gangen. Situationen vil også betyde, at jeg i en overgangsfase vil deltage lidt mere i den daglige ledelse," afslutter Peter Theill.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos