Dansk film-pirat gik i svensk net: Fik erstatningskrav på 300.000 kr.

Som eneste medlem af en 200-mand stor release-gruppe risikerer en dansker nu at blive idømt erstatning for piratkopiering.

Artikel top billede

Et dansk medlem af en gruppe af filmpirater, en såkaldt release-group, venter i disse dage på en dom ved retten i Nykøbing F.

Retten har behandlet en sag anlagt af RettighedsAlliancen, som mener at have fanget en filmpirat i den lidt tungere klasse.

Manden er ifølge RettighedsAlliancens advokat Mads Jørgensen medlem af releasegruppen Afterdark - en mere eller mindre lukket gruppe af filmpirater. Sagen blev første gang omtalt på ComON i sidste uge.

For at have delt nyere copyrightbeskyttede film med de øvrige medlemmer af gruppen - og måske viderebragt dem til andre uden for gruppen - skal manden betale en samlet sum på 300.000 kroner, mener RettighedsAlliancen.

Mandens advoakt Per Overbeck siger til ComON, at det beløb er alt for højt, men ønsker iøvrigt ikke at udtale sig om sagen, før der er faldet dom.

Ifølge Mads Jørgensen fik RettighedsAlliancen fat på manden gennem et tip fra foreningens svenske kolleger, der havde undersøgt Afterdark og gruppens cirka 200 medlemmer.

Danskeren er dog foreløbigt den eneste af medlemmerne, der er får en sag på halsen. RettighedsAlliancens svenske kolleger er nemlig ikke gået videre med sagen, fortæller Mads Jørgsen.

Kravet mod den danske pirat udgøres af et erstatningskrav på 200.000 kroner og et vederlagskrav på 100.000 kroner.

"Vederlaget er det krav, der opgøres efter hvor meget han skulle have betalt, hvis han havde spurgt om lov.

Erstatningskravet opgøres efter, hvad man mener, der er af yderligeree skade, som for eksempel tab af goodwill," forklarer han.

Hvorvidt releasegruppens piratkopierede film blev videresendt til et større forum vides ikke.

Dommen i sagen afsiges begyndelsen af december.

Læses lige nu

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse