Dansk film-pirat gik i svensk net: Fik erstatningskrav på 300.000 kr.

Som eneste medlem af en 200-mand stor release-gruppe risikerer en dansker nu at blive idømt erstatning for piratkopiering.

Artikel top billede

Et dansk medlem af en gruppe af filmpirater, en såkaldt release-group, venter i disse dage på en dom ved retten i Nykøbing F.

Retten har behandlet en sag anlagt af RettighedsAlliancen, som mener at have fanget en filmpirat i den lidt tungere klasse.

Manden er ifølge RettighedsAlliancens advokat Mads Jørgensen medlem af releasegruppen Afterdark - en mere eller mindre lukket gruppe af filmpirater. Sagen blev første gang omtalt på ComON i sidste uge.

For at have delt nyere copyrightbeskyttede film med de øvrige medlemmer af gruppen - og måske viderebragt dem til andre uden for gruppen - skal manden betale en samlet sum på 300.000 kroner, mener RettighedsAlliancen.

Mandens advoakt Per Overbeck siger til ComON, at det beløb er alt for højt, men ønsker iøvrigt ikke at udtale sig om sagen, før der er faldet dom.

Ifølge Mads Jørgensen fik RettighedsAlliancen fat på manden gennem et tip fra foreningens svenske kolleger, der havde undersøgt Afterdark og gruppens cirka 200 medlemmer.

Danskeren er dog foreløbigt den eneste af medlemmerne, der er får en sag på halsen. RettighedsAlliancens svenske kolleger er nemlig ikke gået videre med sagen, fortæller Mads Jørgsen.

Kravet mod den danske pirat udgøres af et erstatningskrav på 200.000 kroner og et vederlagskrav på 100.000 kroner.

"Vederlaget er det krav, der opgøres efter hvor meget han skulle have betalt, hvis han havde spurgt om lov.

Erstatningskravet opgøres efter, hvad man mener, der er af yderligeree skade, som for eksempel tab af goodwill," forklarer han.

Hvorvidt releasegruppens piratkopierede film blev videresendt til et større forum vides ikke.

Dommen i sagen afsiges begyndelsen af december.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job