Dansk film-pirat gik i svensk net: Fik erstatningskrav på 300.000 kr.

Som eneste medlem af en 200-mand stor release-gruppe risikerer en dansker nu at blive idømt erstatning for piratkopiering.

Artikel top billede

Et dansk medlem af en gruppe af filmpirater, en såkaldt release-group, venter i disse dage på en dom ved retten i Nykøbing F.

Retten har behandlet en sag anlagt af RettighedsAlliancen, som mener at have fanget en filmpirat i den lidt tungere klasse.

Manden er ifølge RettighedsAlliancens advokat Mads Jørgensen medlem af releasegruppen Afterdark - en mere eller mindre lukket gruppe af filmpirater. Sagen blev første gang omtalt på ComON i sidste uge.

For at have delt nyere copyrightbeskyttede film med de øvrige medlemmer af gruppen - og måske viderebragt dem til andre uden for gruppen - skal manden betale en samlet sum på 300.000 kroner, mener RettighedsAlliancen.

Mandens advoakt Per Overbeck siger til ComON, at det beløb er alt for højt, men ønsker iøvrigt ikke at udtale sig om sagen, før der er faldet dom.

Ifølge Mads Jørgensen fik RettighedsAlliancen fat på manden gennem et tip fra foreningens svenske kolleger, der havde undersøgt Afterdark og gruppens cirka 200 medlemmer.

Danskeren er dog foreløbigt den eneste af medlemmerne, der er får en sag på halsen. RettighedsAlliancens svenske kolleger er nemlig ikke gået videre med sagen, fortæller Mads Jørgsen.

Kravet mod den danske pirat udgøres af et erstatningskrav på 200.000 kroner og et vederlagskrav på 100.000 kroner.

"Vederlaget er det krav, der opgøres efter hvor meget han skulle have betalt, hvis han havde spurgt om lov.

Erstatningskravet opgøres efter, hvad man mener, der er af yderligeree skade, som for eksempel tab af goodwill," forklarer han.

Hvorvidt releasegruppens piratkopierede film blev videresendt til et større forum vides ikke.

Dommen i sagen afsiges begyndelsen af december.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job