Enorme Norriq-tab forud for Martinsen-fyring

En række spektakulære underskud kan være en del af forklaringen på fyringen af Norriq-direktør Bo Martinsen. Men indtil videre holder bestyrelsen lav profil.

Artikel top billede

Bo Martinsen, der netop er blevet fyret fra jobbet som øverste chef for ERP-koncernen, står som "CEO & Founder" i forhold til Norriq, når han bliver præsenteret både på Norriqs egne hjemmesider og i sin Linkedin-profil.

Men selv om Martinsen er stifter af Norriq, har ejerskabet altid været placeret i Thorshavn, og det var de færøske ejere, der torsdag valgte at afskedige Bo Martinsen med bestyrelsesformand Peter Theill som skarpretter.

En afskedigelse, der forekommer både dramatisk og voldsom, og som har sat mange spekulationer i gang.

Bestyrelsen har været meget fåmælte om grunden til, at ejerne nu mente, at Martinsen måtte ud.

Et oplagt sted at lede efter - i hvert fald en del af forklaringen - er i Norriqs regnskab. For samtidig med at Bo Martinsen med store armbevægelser har bygget Norriq op til at være et betragteligt Microsoft-hus, er regnskaberne blevet farvet rødt med spektakulære underskud.

Ser man på de sidste tre års resultater i Norriq Holding, viser resultatet for koncernen før skat et underskud på 147 millioner kroner over de sidste tre år for selskabet.

Med til den historie hører købet af hardwareforhandleren Norriq Netpartner, der rent regnskabsmæssigt har været en af de store skurke hos Norriq.

Netpartner har over de sidste tre år haft et underskud før skat der løber op på 64 millioner kroner.

Bo Martinsen har hele tiden fastholdt, at købet af Netpartner har været vigtigt for Norriq, men han har også erkendt, at det har belastet selskabet.

"Vi har taget nogle tæsk for integrationen af Norriq Netpartner. Det er lykkedes for os at vende udviklingen, men vi må erkende, at det ikke er gået så stærkt som forventet," sagde Bo Martinsen til CRN i februar 2010.

Her i 2011 har Bo Martinsen understreget at tingene som han ser dem, går i den rigtige retning. I forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet for 2010, var Martinsen meget optimistisk for fremtiden.

"Resultatet for i år (2010 red.) er slet ikke prangende, når vi har som mål at ligge på en indtjening mellem ti og femten procent af vores omsætning. Det er der, vi er på vej hen. Vi fokuserer på budgetterne, som vi synes ser rigtigt godt ud," sagde Martinsen til CRN så sent som i juni i år.

Med Bo Martinsens fyring er der måske et signal om, at den optimistiske holdning Martinsen kom med i sommer ikke holdt stik. Men det svar kommer senest, når Norriq offentliggør sit næste regnskab til næste sommer.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S