Enorme Norriq-tab forud for Martinsen-fyring

En række spektakulære underskud kan være en del af forklaringen på fyringen af Norriq-direktør Bo Martinsen. Men indtil videre holder bestyrelsen lav profil.

Artikel top billede

Bo Martinsen, der netop er blevet fyret fra jobbet som øverste chef for ERP-koncernen, står som "CEO & Founder" i forhold til Norriq, når han bliver præsenteret både på Norriqs egne hjemmesider og i sin Linkedin-profil.

Men selv om Martinsen er stifter af Norriq, har ejerskabet altid været placeret i Thorshavn, og det var de færøske ejere, der torsdag valgte at afskedige Bo Martinsen med bestyrelsesformand Peter Theill som skarpretter.

En afskedigelse, der forekommer både dramatisk og voldsom, og som har sat mange spekulationer i gang.

Bestyrelsen har været meget fåmælte om grunden til, at ejerne nu mente, at Martinsen måtte ud.

Et oplagt sted at lede efter - i hvert fald en del af forklaringen - er i Norriqs regnskab. For samtidig med at Bo Martinsen med store armbevægelser har bygget Norriq op til at være et betragteligt Microsoft-hus, er regnskaberne blevet farvet rødt med spektakulære underskud.

Ser man på de sidste tre års resultater i Norriq Holding, viser resultatet for koncernen før skat et underskud på 147 millioner kroner over de sidste tre år for selskabet.

Med til den historie hører købet af hardwareforhandleren Norriq Netpartner, der rent regnskabsmæssigt har været en af de store skurke hos Norriq.

Netpartner har over de sidste tre år haft et underskud før skat der løber op på 64 millioner kroner.

Bo Martinsen har hele tiden fastholdt, at købet af Netpartner har været vigtigt for Norriq, men han har også erkendt, at det har belastet selskabet.

"Vi har taget nogle tæsk for integrationen af Norriq Netpartner. Det er lykkedes for os at vende udviklingen, men vi må erkende, at det ikke er gået så stærkt som forventet," sagde Bo Martinsen til CRN i februar 2010.

Her i 2011 har Bo Martinsen understreget at tingene som han ser dem, går i den rigtige retning. I forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet for 2010, var Martinsen meget optimistisk for fremtiden.

"Resultatet for i år (2010 red.) er slet ikke prangende, når vi har som mål at ligge på en indtjening mellem ti og femten procent af vores omsætning. Det er der, vi er på vej hen. Vi fokuserer på budgetterne, som vi synes ser rigtigt godt ud," sagde Martinsen til CRN så sent som i juni i år.

Med Bo Martinsens fyring er der måske et signal om, at den optimistiske holdning Martinsen kom med i sommer ikke holdt stik. Men det svar kommer senest, når Norriq offentliggør sit næste regnskab til næste sommer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse