Køtilbud på HP pc'er skabte politikaos

Seks patruljevogne blev tilkaldt, da butikken Phone House i Stockholm tilbød HP pc'er til 999 svenske kroner.

Artikel top billede

Vores svenske broderfolk glemte alt om køkultur, da butikken Phone House torsdag i den svenske hovedstad havde udsalg på HP bærbare til 999 svenske kroner.

Kampen om at komme først i køen blev så korporlig, at intet mindre end seks politivågne måtte tilkaldes til stedet.

»Vi havde et tilbud, som tog om sig. Vi solgte en HP bærbar til 999 svenske kroner, men vi havde meldt ud, at udbuddet var begrænset,« siger Phone Houses talsmand, Jonny Malmlöf ifølge svenske It24.  

»Det er uklart, om butikken overhovedet kan åbne. Vi har politi på stedet, og der er kaos overalt,« udtalte Jonny Malmlöf midt i torsdagens tumult.

Om det lykkedes at få ro på gemytterne og åbnet butikken, melder historien ikke noget om.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S