Konica Minolta i slagsmål om kundedata

Kopiproducenten mørkelægger sag, hvor en tidligere medarbejder mistænkes for at misbruge kundeoplysninger.

Artikel top billede

En tidligere medarbejder hos Konica Minolta er ifølge CRNs oplysninger under mistanke for at have kopieret dokumenter med oplysninger om kopiproducentens danske kunder. Sagen involverer også Konica Minoltas konkurrent Xerox, som bekræfter, at man er orienteret om sagen.

Den pågældende medarbejder kom tidligere i år til Konica Minolta fra et job hos en Xerox-forhandler. Samarbejdet ophørte dog efter kun et par måneders ansættelse, hvorefter medarbejderen vendte tilbage til sit gamle job.

Kort efter opdagede Konica Minolta ifølge CRNs oplysninger, at den tidligere medarbejder havde kopieret producentens såkaldte MIF-lister (MIF: Machines In Field, red.) med oplysninger om hvilke slutkunder, der har installeret maskiner fra Konica Minolta.

Konica Minolta har efterfølgende sat flere advokater på sagen, og har bedt den tidligere medarbejder om en forklaring, ligesom Konica Minoltas ifølge flere kilder har truet med at kræve et større millionbeløb i erstatning.

Hos Xerox Danmark bekræfter kanalchef Kirsa Christensen, at hun for godt en uge siden er blevet orienteret om, at der er et udestående mellem Konica Minolta og en medarbejder hos en af Xerox' partnere. Hun ønsker dog ikke at kommentere sagens detaljer.

»Sagen er meget ny for os, og vi tager den meget alvorligt, men vi har endnu ikke set nogen beviser fra Konica Minolta. Men vores advokat er orienteret, ligesom vi har taget kontakt til vores partner. Det handler jo om etik, og det kan i sidste ende få konsekvenser, men det vil vi tage stilling til, når vi har flere detaljer,« siger Kirsa Christensen.

Det har trods gentagne henvendelser ikke været muligt at få en kommentar fra Konica Minoltas direktør Martin Rahbek.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S