Konica Minolta i slagsmål om kundedata

Kopiproducenten mørkelægger sag, hvor en tidligere medarbejder mistænkes for at misbruge kundeoplysninger.

Artikel top billede

En tidligere medarbejder hos Konica Minolta er ifølge CRNs oplysninger under mistanke for at have kopieret dokumenter med oplysninger om kopiproducentens danske kunder. Sagen involverer også Konica Minoltas konkurrent Xerox, som bekræfter, at man er orienteret om sagen.

Den pågældende medarbejder kom tidligere i år til Konica Minolta fra et job hos en Xerox-forhandler. Samarbejdet ophørte dog efter kun et par måneders ansættelse, hvorefter medarbejderen vendte tilbage til sit gamle job.

Kort efter opdagede Konica Minolta ifølge CRNs oplysninger, at den tidligere medarbejder havde kopieret producentens såkaldte MIF-lister (MIF: Machines In Field, red.) med oplysninger om hvilke slutkunder, der har installeret maskiner fra Konica Minolta.

Konica Minolta har efterfølgende sat flere advokater på sagen, og har bedt den tidligere medarbejder om en forklaring, ligesom Konica Minoltas ifølge flere kilder har truet med at kræve et større millionbeløb i erstatning.

Hos Xerox Danmark bekræfter kanalchef Kirsa Christensen, at hun for godt en uge siden er blevet orienteret om, at der er et udestående mellem Konica Minolta og en medarbejder hos en af Xerox' partnere. Hun ønsker dog ikke at kommentere sagens detaljer.

»Sagen er meget ny for os, og vi tager den meget alvorligt, men vi har endnu ikke set nogen beviser fra Konica Minolta. Men vores advokat er orienteret, ligesom vi har taget kontakt til vores partner. Det handler jo om etik, og det kan i sidste ende få konsekvenser, men det vil vi tage stilling til, når vi har flere detaljer,« siger Kirsa Christensen.

Det har trods gentagne henvendelser ikke været muligt at få en kommentar fra Konica Minoltas direktør Martin Rahbek.

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S