Aggressive sønderjyder vil rulle fiber ud i Danmarks større byer

Et dansk energi-selskab med milliarder i ryggen har udset sig nogle af landets største byer som næste mål for en fiberudrulning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den største aktør på det danske fibermarked er i dag SE, det tidligere Syd Energi, med 45.000 kunder på selskabets fibernet. 

SE med base i det sydjyske har rullet fiber forbi mere end halvdelen af de 256.000 husstande i selskabets dækningsområde, og i år 2016 skal næsten alle hjem være koblet på nettet.
 
Men SE kan meget vel være at finde uden for det sydjyske om nogle år.
 
"Nu vil vi gerne demonstrere på hjemmebane, at vi kan slå YouSee og Stofa i vores egne store byer, og når vi har lært det, så vil man nok opdage, at vi kommer til nogle af de større byer i Danmark," fortæller administrerende direktør Niels Duedahl fra SE.
 
I øjeblikket er energiselskabet ved at lægge fiberkabler ned i Esbjerg, Haderslev, Aabenraa og Sønderborg.
 
"Jeg vil ikke afvise, at vi er at finde i Aarhus, Odense eller andre større byer på sigt, for vi tror på, at væksten skal komme fra storbyerne," siger Niels Duedahl.
 
Direktøren fortæller, at SE er på udkig efter "taktiske lommer", hvor der ikke er lagt fiber ned. Her er øjnene primært rettet imod de store provinsbyer, men hovedstadsregionen, hvor Dong har solgt sit fibernet til TDC, er også en mulighed.
 
"Jeg vil ikke afvise, at vi vil finde noget fremmedkapital til investeringer uden for vores eget område. Det kan være, at vi finder en investor, der vil gå med os, for vi kan demonstrere, at der er et pænt cash flow på det, som vi laver," siger Niels Duedahl.
 
Konflikt med samarbejdspartnere?
SE leverer sine fiberprodukter via selskabet Waoo, som den sydjyske virksomhed ejer sammen med 13 andre energiselskaber.
 
Selskaberne har hidtil solgt Waoo-produkterne i deres egne forsyningsområder, men rykker SE til byer som Odense og Aarhus, kommer selskabet i konflikt med andre energiselskaber, der er medejere af Waoo.
 
"Jeg kan ikke se noget problem i det. Familien skal bare være glad for, at jo mere, der bliver gravet, jo flere tilslutninger får vi, og jo mere synergi flyder der videre til de andre partnere. Der skal volumen til at skabe konkurrencedygtige priser på tv," siger Niels Duedahl.
 
Allerede nu er SE at finde uden for eget forsyningsområde. Selskabet har lagt fiberkabler ned i nærheden af Vejle, hvor Vejle Oplands Strømforsyning (VOS) dækker.

Her har SE rullet fiber forbi mere end 4.000 husstande, hvoraf 40 procent har koblet sig på nettet. Selvom det er uden for SE's område, er der gratis tilslutning.

Desuden har SE netop indgået en aftale med partnere på Bornholm om at udrulle fiber på øen og sælge Waoo-produkter til øens beboere.

SE har indtil nu brugt over 2,5 milliarder kroner på at udrulle fiber i Syddanmark. Når projektet med at koble syddanske hjem på er afsluttet i 2016, vil prisen lyde på 4,5 milliarder kroner.

Læs også:

Nye tal: Hver fiberforbindelse koster 46.000 kroner.

Bornholm får kæmpe fibernet til 200 millioner kroner

Lille dansk ø kan blive ny slagmark for TDC.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos