Servicegruppen overtager Toshiba TEC

Ni ud af 15 Toshiba-medarbejdere følger med over, når ServiceGruppen fra 1. januar overtager Toshibas dokumenthåndteringsselskab i Danmark.

Artikel top billede

Servicegruppen har netop offentliggjort købet af den danske afdeling af Toshiba TEC, som er det Toshiba-datterselskab, der tager sig af producentens print- og dokumenthåndteringsløsninger.

»Vi har været i markedet for service i bred forstand i mange år, og det er blevet mere og mere normalt, at alt bliver leveret som service, altså at man køber efter forbrug. Med købet bliver vi endnu bedre til at kunne levere nogle færdige dokumentløsninger,« fortæller Servicegruppens direktør Preben Duus Jørgensen og tilføjer, at Servicegruppen bygger løsningen med både hard- og software, som så kan blive en del af det samlede datacenter hos kunden.

Løsningerne skal sælges via forhandlere, som Servicegruppen nu så småt er gået på jagt efter.

»Det er få, udvalgte forhandlere, vi kigger efter, og det er hovedsageligt i de områder, der er tyndt besat i forhold til konceptet, for eksempel Jylland og Storkøbenhavn.«

Ud af de 15 Toshiba TEC-medarbejdere fortsætter ni-ti stykker i Servicegruppen, mens resten er blevet opsagt. De opsagte medarbejdere er ifølge Preben Duus Jørgensen administrative medarbejdere, hvis funktioner allerede varetages i Servicegruppen.

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS