Servicegruppen overtager Toshiba TEC

Ni ud af 15 Toshiba-medarbejdere følger med over, når ServiceGruppen fra 1. januar overtager Toshibas dokumenthåndteringsselskab i Danmark.

Artikel top billede

Servicegruppen har netop offentliggjort købet af den danske afdeling af Toshiba TEC, som er det Toshiba-datterselskab, der tager sig af producentens print- og dokumenthåndteringsløsninger.

»Vi har været i markedet for service i bred forstand i mange år, og det er blevet mere og mere normalt, at alt bliver leveret som service, altså at man køber efter forbrug. Med købet bliver vi endnu bedre til at kunne levere nogle færdige dokumentløsninger,« fortæller Servicegruppens direktør Preben Duus Jørgensen og tilføjer, at Servicegruppen bygger løsningen med både hard- og software, som så kan blive en del af det samlede datacenter hos kunden.

Løsningerne skal sælges via forhandlere, som Servicegruppen nu så småt er gået på jagt efter.

»Det er få, udvalgte forhandlere, vi kigger efter, og det er hovedsageligt i de områder, der er tyndt besat i forhold til konceptet, for eksempel Jylland og Storkøbenhavn.«

Ud af de 15 Toshiba TEC-medarbejdere fortsætter ni-ti stykker i Servicegruppen, mens resten er blevet opsagt. De opsagte medarbejdere er ifølge Preben Duus Jørgensen administrative medarbejdere, hvis funktioner allerede varetages i Servicegruppen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS