Servicegruppen overtager Toshiba TEC

Ni ud af 15 Toshiba-medarbejdere følger med over, når ServiceGruppen fra 1. januar overtager Toshibas dokumenthåndteringsselskab i Danmark.

Artikel top billede

Servicegruppen har netop offentliggjort købet af den danske afdeling af Toshiba TEC, som er det Toshiba-datterselskab, der tager sig af producentens print- og dokumenthåndteringsløsninger.

»Vi har været i markedet for service i bred forstand i mange år, og det er blevet mere og mere normalt, at alt bliver leveret som service, altså at man køber efter forbrug. Med købet bliver vi endnu bedre til at kunne levere nogle færdige dokumentløsninger,« fortæller Servicegruppens direktør Preben Duus Jørgensen og tilføjer, at Servicegruppen bygger løsningen med både hard- og software, som så kan blive en del af det samlede datacenter hos kunden.

Løsningerne skal sælges via forhandlere, som Servicegruppen nu så småt er gået på jagt efter.

»Det er få, udvalgte forhandlere, vi kigger efter, og det er hovedsageligt i de områder, der er tyndt besat i forhold til konceptet, for eksempel Jylland og Storkøbenhavn.«

Ud af de 15 Toshiba TEC-medarbejdere fortsætter ni-ti stykker i Servicegruppen, mens resten er blevet opsagt. De opsagte medarbejdere er ifølge Preben Duus Jørgensen administrative medarbejdere, hvis funktioner allerede varetages i Servicegruppen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S