Cisco i dansk offensiv mod SMB-markedet

Jesper Dauw vil sætte mere fut i salget af Linksys-produkter.

Artikel top billede

Cisco vil gøre sig lækker overfor mindre forhandlere for at booste sit salg af netværksudstyr, og routere til consumer- og SMB-markedet. Derfor introducerer producenten nu et nyt dansk partnerprogram for Linksys-produkter.

»Vi har en meget flot produktportefølje i den højere ende af retailmarkedet med produkter, som private kunder vil være bekendt at have stående hjemme i stuen. Men det er også produkter, som kan dække mange virksomheders behov, og ved at starte det her partnerprogram tror vi på, at både vi og forhandlerene kan tjene nogle flere penge,« forklarer Ciscos nordiske consumerchef Jesper Dauw om den nye offensiv, som er indrettet efter den meget enkle model, hvor forhandlerne bliver belønnet efter hvor stor omsætning de kan præstere.

»Programmet er møntet på de små forhandlere, som vi ikke taler med til daglig, for på den måde at knytte dem tættere til os,« siger han og afviser samtidig at offensiven er rettet mod at hugge markedsandele fra Ciscos konkurrenter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune