Cisco i dansk offensiv mod SMB-markedet

Jesper Dauw vil sætte mere fut i salget af Linksys-produkter.

Artikel top billede

Cisco vil gøre sig lækker overfor mindre forhandlere for at booste sit salg af netværksudstyr, og routere til consumer- og SMB-markedet. Derfor introducerer producenten nu et nyt dansk partnerprogram for Linksys-produkter.

»Vi har en meget flot produktportefølje i den højere ende af retailmarkedet med produkter, som private kunder vil være bekendt at have stående hjemme i stuen. Men det er også produkter, som kan dække mange virksomheders behov, og ved at starte det her partnerprogram tror vi på, at både vi og forhandlerene kan tjene nogle flere penge,« forklarer Ciscos nordiske consumerchef Jesper Dauw om den nye offensiv, som er indrettet efter den meget enkle model, hvor forhandlerne bliver belønnet efter hvor stor omsætning de kan præstere.

»Programmet er møntet på de små forhandlere, som vi ikke taler med til daglig, for på den måde at knytte dem tættere til os,« siger han og afviser samtidig at offensiven er rettet mod at hugge markedsandele fra Ciscos konkurrenter.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos