Årets bedste spil er kåret

Så er stemmerne talt op. ComON-læserne har kåret årets bedste spil.

Artikel top billede

Elder Scrolls V: Skyrim er det bedste spil i 2011.

Det er resultatet af ComONs juleafstemning, hvor vi bad vores læsere om at vælge det bedste spil fra året, der nu er slut.

Skyrim fik hele 38 procent af stemmerne.

Resultatet stemmer meget godt overens med placeringen på Metacritics, hvor Skyrim til Xbox i øjeblikket deler førstepladsen med Batman - Arkham City (PS3) med en score på 96. Sidstnævnte spil er spilanmeldere og ComON-læserne dog ikke enige om - se nedenfor.

Krig henvist til andenpladsen

På en andenplads fik Battlefield 3 18 procent af stemmerne. 

Et meget mere omtalt og solgt krigsspil er Call of Duty: Modern Warfare 3 (MW3). Der bliver af ComON-læserne bedømt som det tredjebedste spil med 11 procent af stemmerne.

MW3 har allerede høstet popularitet i 2011, hvor det blev en milepæl i historien. Salget i spillets første 24 timer på gaden overhalede salget af selv de største 
Harry Potter-film i biografen. Og spillet indtjente også en milliard dollars hurtigere end den populære Avatar i biografen.

På fjerdepladsen kom det spritnye Starwars: The Old Republic sejlende ind. Spillet udkom først den 20. december - ikke mange dage efter at afstemningen var startet. Men åbenbart har mange ComON-læsere nået at tjekke det ud i juleferien med godt resultat. MMORPG-spillet, der blandt andre udfordrer gigantspillet World of Warcraft, fik ni procent af alle stemmer på titlen som årets bedste spil.

Tæt på stjernekrigen fandt man Portal2, der fik otte procent af stemmerne.

Uncharted 3 kom som nummer seks, mens Assasins Creed Revelations landede på syvendepladsen. De fik henholdsvis fire og tre procent af stemmerne. L.A. Noir og Batman Arkham City fik hver to procent og kan deles om ottende og niende pladsen.

Mest markant i hele afstemningen var Gears of War 3, der fik nul komma nul (0,0) procent af alle stemmerne afgivet på titlen som årets bedste spil. Så er alt vist sagt.

Redaktionen takker for deltagelsen. Vi har trukket lod og offentliggør i ugens løb hvem er har vundet en AR Drone som førstepræmie, en SSD-disk som andenpræmie og et sæt hovedtelefoner som tredjepræmie.

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics