Krisen giver røde tal hos Fona

Øget salg af computere er ikke nok til at redde året for Fona, som må notere sit første underskud i en årrække.

Artikel top billede

Den økonomiske krise får forbrugerne til at holde på pengene, og det rammer butikskæden Fona, som for første gang i mange år må notere et underskud. Før skat fik Fonas moderselskab F Group i 2010/2011 et minus på knap tre millioner kroner mod et overskud året før på 30 millioner kroner.

Selskabets ledelse betegner resultatet som ikke tilfredsstillende og forklarer det pauvre resultat med tilbagegang især indenfor salg af radio/tv-udstyr. Omvendt har salget af computere og tilbehør ifølge ledelsen været stigende.

Det er ikke første gang, at Fona må notere tilbagegang. De seneste fire år er omsætningen faldet støt og ligger nu på 1,9 milliarder kroner, hvor man tilbage i 2006/2007 omsatte for mere end 2,2 milliarder.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Fonas administrerende direktør Michael Kjær. Men ifølge regnskabet har Fona »iværksat tiltag«, der skal vende udviklingen og øge omsætningen igen, ligesom man vil gennemføre »omkostningsbesparelser«. Desuden arbejder selskabet på at finde mere attraktive adresser til sine mere end 60 butikker rundt om i landet.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S