Krisen giver røde tal hos Fona

Øget salg af computere er ikke nok til at redde året for Fona, som må notere sit første underskud i en årrække.

Artikel top billede

Den økonomiske krise får forbrugerne til at holde på pengene, og det rammer butikskæden Fona, som for første gang i mange år må notere et underskud. Før skat fik Fonas moderselskab F Group i 2010/2011 et minus på knap tre millioner kroner mod et overskud året før på 30 millioner kroner.

Selskabets ledelse betegner resultatet som ikke tilfredsstillende og forklarer det pauvre resultat med tilbagegang især indenfor salg af radio/tv-udstyr. Omvendt har salget af computere og tilbehør ifølge ledelsen været stigende.

Det er ikke første gang, at Fona må notere tilbagegang. De seneste fire år er omsætningen faldet støt og ligger nu på 1,9 milliarder kroner, hvor man tilbage i 2006/2007 omsatte for mere end 2,2 milliarder.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Fonas administrerende direktør Michael Kjær. Men ifølge regnskabet har Fona »iværksat tiltag«, der skal vende udviklingen og øge omsætningen igen, ligesom man vil gennemføre »omkostningsbesparelser«. Desuden arbejder selskabet på at finde mere attraktive adresser til sine mere end 60 butikker rundt om i landet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car