Otte-fordobling af IFPI-takster kvæler norsk netradio

Den norske radio NRK lukker sin net-afspiller og fjerner on-demand-radio på grund af twist med IFPI. DR frygter ikke samme skæbne.

Artikel top billede

IFPI i Norge og NRK er blevet så uenige, at nordmænd skal se frem til markant mindre musik, når de bruger deres nationale tv- og radiostation. 

Konflikten betyder, at radioudsendelser ikke længere kan genlyttes på nettet i on demand-udgave, og at NRK ikke længere må vise musikvideoer i tv-programmer uden først at spørge om lov.

Lige før nytår slettede NRK næsten samtlige podcasts som følge af strandede forhandlinger med IFPI.

Uenigheden bunder i radiostationens brug af musik i sine udsendelser på nettet.

Derfor skændes de

Den største årsag til uenigheden skyldes, at NRK har planer om at lave mange nye digitale tiltag. Blandt andet en opdateret netbaseret tv- og radio-player til smartphones og browsere.
IFPI mener, at det vil få antallet af "digitale" lyttere til at stige markant, og derfor skal taksterne stige.

NRK hævder, at stationen kan se frem til prisstigninger på 800 procent i 2014, hvis de skal spise IFPIs udspil.
IFPI ønsker ikke at sætte tal på de lukkede forhandlinger, men bekræfter, at der er tale om en større stigning fra 2010 til 2011 end normalt.

NRK mener, at det nuværende prisniveau svarer til det, som findes i Danmark og Sverige. Men IFPI i Norge mener, at de kommer til at give NRK særbehandling i forhold til kommercielle udbydere, hvis priserne ikke sættes op.

Ikke i Danmark

ComON har spurgt DR, om en lignende uenighed er på vej i Danmark. Erik Nørgaard Graversen, redaktør fra DR on Demand, kender ikke til detaljer om den norske konflikt men mener ikke, at det er sandsynligt, at en lignende uenighed kunne komme på tale i Danmark.

DR havde i lang tid ikke musik i sine podcasts, men indgik for nogle år siden aftaler med KODA og IFPI, der gør det muligt at bruge musik i begrænset omfang i podcasts.

NRK har en aftale med de uafhængige norske pladeselskaber og vil forsøge at bruge musik fra deres artister i sine tv-programmene indtil videre.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job