Otte-fordobling af IFPI-takster kvæler norsk netradio

Den norske radio NRK lukker sin net-afspiller og fjerner on-demand-radio på grund af twist med IFPI. DR frygter ikke samme skæbne.

Artikel top billede

IFPI i Norge og NRK er blevet så uenige, at nordmænd skal se frem til markant mindre musik, når de bruger deres nationale tv- og radiostation. 

Konflikten betyder, at radioudsendelser ikke længere kan genlyttes på nettet i on demand-udgave, og at NRK ikke længere må vise musikvideoer i tv-programmer uden først at spørge om lov.

Lige før nytår slettede NRK næsten samtlige podcasts som følge af strandede forhandlinger med IFPI.

Uenigheden bunder i radiostationens brug af musik i sine udsendelser på nettet.

Derfor skændes de

Den største årsag til uenigheden skyldes, at NRK har planer om at lave mange nye digitale tiltag. Blandt andet en opdateret netbaseret tv- og radio-player til smartphones og browsere.
IFPI mener, at det vil få antallet af "digitale" lyttere til at stige markant, og derfor skal taksterne stige.

NRK hævder, at stationen kan se frem til prisstigninger på 800 procent i 2014, hvis de skal spise IFPIs udspil.
IFPI ønsker ikke at sætte tal på de lukkede forhandlinger, men bekræfter, at der er tale om en større stigning fra 2010 til 2011 end normalt.

NRK mener, at det nuværende prisniveau svarer til det, som findes i Danmark og Sverige. Men IFPI i Norge mener, at de kommer til at give NRK særbehandling i forhold til kommercielle udbydere, hvis priserne ikke sættes op.

Ikke i Danmark

ComON har spurgt DR, om en lignende uenighed er på vej i Danmark. Erik Nørgaard Graversen, redaktør fra DR on Demand, kender ikke til detaljer om den norske konflikt men mener ikke, at det er sandsynligt, at en lignende uenighed kunne komme på tale i Danmark.

DR havde i lang tid ikke musik i sine podcasts, men indgik for nogle år siden aftaler med KODA og IFPI, der gør det muligt at bruge musik i begrænset omfang i podcasts.

NRK har en aftale med de uafhængige norske pladeselskaber og vil forsøge at bruge musik fra deres artister i sine tv-programmene indtil videre.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse