DCS skovler penge ind

Der sker ting i branchen lige nu, og det er de dygtigste, der overlever, lyder det fra DCS-direktør Jørgen Pedersen, som netop har fremlagt et resultat før skat på 17,5 millioner.

Artikel top billede

DCS kan føje endnu et flot regnskab til striben.

Århusdistributøren og brokeren kommer ud af 2010/11 med et resultat før skat på 17,5 millioner kroner. Sidste regnskab lød resultatet på 19,6 millioner kroner før skat.

»Det er stadig hårdt arbejde, der ligger bag,« lyder det fåmælt fra direktør Jørgen Pedersen, som af konkurrencemæssige hensyn ikke ønsker at udtale sig mere specifikt om regnskabet. 

Generelt om markedet siger han:

»Der sker ting i branchen lige nu, og det er dygtigste, der overlever. Vi skal finde vores plads i markedet, og det er spændende at se, hvad der sker i de kommende år. Konsolideringen er slet ikke slut endnu,« siger han.

På spørgsmålet om, hvorvidt DCS har planer om selv aktivt at deltage i konsolideringen i form af opkøb, svarer Jørgen Pedersen:

»Nej, det kan vi ikke finde ud af, så det vil vi lade andre om. Men vi kan ikke helt afvise, at der kan opstå muligheder. Men indtil nu har vi ikke kunnet finde ud af det.«

Distributørens bruttofortjeneste er ifølge regnskabet på 27,3 millioner kroner, hvilket er et mindre fald i forhold til forrige regnskab.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec