Kodak på randen af konkurs

Forlydender om, at enden er nær for den 131 år gamle amerikanske fotoproducent.

Artikel top billede

Den traditionsrige fotovirksomhed Kodak, der tidligere var en af de helt dominerede spillere i fotoindustrien, er på vej mod konkurs.

Ifølge Wall Street Journal er virksomheden ved at forberede sig på indleveringen af sin konkursbegæring, men gør et sidste forsøg på at få penge i kassen ved salg af patenter.

Den dalende interesse for filmfremkaldelse kombineret med en manglende evne til at følge med i den digitale tidsalder er tilsyneladende de to faktorer, der har tvunget virksomheden i knæ.

På sit højdepunkt havde virksomheden, der blev stiftet i 1892, omkring 145.000 ansatte over hele verden. I dag er virksomheden nede på 19.000 ansatte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice