Kæmpe it nedbrud lammer Københavns Universitet

Stort set samtlige hjemmesider er gået i sort. Universitetet forventer dagslang nedetid.

Artikel top billede

Københavns Universitets mange fakulteter har fået en dårlig start på ugen. Det centrale storage-system er stået af.

Det betyder, at adgang til centrale studieadministrative redskaber ikke er mulig, og at hjemmesider til de fleste fakulteter er utilgængelige.

Studerende og medarbejdere, der ængsteligt venter på, at siderne igen er oppe, må væbne sig med tålmodighed. Koncern-it på Københavns Universitet forklarer, at en løsning først forventes sidste på dagen.

Personale på fakulteterne for sundhedsvidenskab og samfundsvidenskab samt Datalogisk Institut bekræfter nedbruddet.

Det skulle udskiftes...bare ikke nu

I Koncern-it på Københavns Universitet fortæller vicedirektør Bo Bendsen, at nedbruddet skyldes et gammelt og pensions-parat storage-system.

"Vi har haft et nedbrud i weekenden på et gammelt storagesystem, som vi egentlig havde planlagt at lave en kontrolleret udfasning af her i januar. Desværre kunne det ikke holde så længe," siger Bo Bendsen.

Der er tale om en aldrende dame ved navn Eva. HPs server-linje.

Men selv om det altid er trist at se en gammel tro tjener bukke under, så var vicedirektøren forberedt på at tage afsked.

"Det er jo lidt held i uheld, at vi allerede havde planlagt at udfasse det i januar. Vi har indkøb nye og nogle af dem er sat op. Så vi er klar. Men det, der skulle havde været en god og rolig proces, får en lidt mere brat overgang," siger Bo Bendsen.

Storage-systemet indeholder egentlig kun 5 til 10 procent af koncern-its systemer, men der er tale om centrale komponenter - blandt andet universitetets DNS-servere, hvilket betyder, at nedbruddet har stor indvirkning på fakulteternes arbejde i dag.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S