DCS åbner københavnsk kontor med GS Scandinavia-profil i spidsen

Århus-distributøren DCS ruster op med nyt kontor i København. Til at stå i spidsen har DCS headhuntet den tidligere GS Scandinavia-produktchef Peter Hjordt.

Artikel top billede

Selv om EET i november overtog aktiviteterne efter den krakkede nichedistributør GS Scandinavia, melder århusianske DCS sig nu også på banen i kampen om krakkede GS Scandinavias kunder.

Den tidligere GS Scandinavia-produktchef Peter Hjordt har nemlig valgt at fortsætte karrieren hos DCS, og med ham i spidsen åbner DCS nu et kontor i København.

»Jeg blev kontaktet af flere, efter at GS Scandinavia gik ned. Men jeg har kendt DCS i mange år og har haft tæt kontakt med Jørgen (Pedersen red.) og flere af de andre og har stor respekt for måden, Jørgen har håndteret tingene på og måden, han melder ud på,« fortæller Peter Hjordt, som ifølge ham selv valgte at takke nej til at fortsætte i EET-regi.

DCS direktør Jørgen Pedersen lægger ikke skjul på at planen er at vinde yderligere markedsandele.

»Med stærke profiler som Peter Hjordt i firmaet, sikres vi at stå stærkt. Med Peter Hjordt har vi den ledelsesmæssige ballast til fortsat forretningsudvikling,« lyder det fra Jørgen Pedersen.

Peter Hjordt hævder, at han har taget et agentur fra GS Scandinavia med over til sin nye arbejdsplads, selv om han endnu ikke ønsker at afsløre navnet på producenten bag det nye agentur.

»Jeg har siddet med agenturet i næsten fem år, og det har rigtig spændende muligheder, og det har desuden været et krav fra producenten, at jeg skulle sidde med det. Vi har derudover fået en række andre agenturer, vi først kan offentliggøre i februar,« hævder Peter Hjordt, som ikke ønsker at løfte sløret for, om også disse agenturer har en fortid hos GS Scandinavia.

Peter Hjordt kommer til at arbejde med base i København, og i den forbindelse åbner distributøren den 1. februar et kontor centralt i hovedstaden.

Mens to sælgere bliver tilknyttet kontoret får Peter Hjordt ansvaret for produktstyring/ledelse samt distributørens forretningsudvikling i Norden.

»Flere og flere kunder går i retning af at blive nordiske og paneuropæiske, og det er derfor vigtigt at se Norden som et stort marked fremfor individuelle markeder.«

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S