DCS åbner københavnsk kontor med GS Scandinavia-profil i spidsen

Århus-distributøren DCS ruster op med nyt kontor i København. Til at stå i spidsen har DCS headhuntet den tidligere GS Scandinavia-produktchef Peter Hjordt.

Artikel top billede

Selv om EET i november overtog aktiviteterne efter den krakkede nichedistributør GS Scandinavia, melder århusianske DCS sig nu også på banen i kampen om krakkede GS Scandinavias kunder.

Den tidligere GS Scandinavia-produktchef Peter Hjordt har nemlig valgt at fortsætte karrieren hos DCS, og med ham i spidsen åbner DCS nu et kontor i København.

»Jeg blev kontaktet af flere, efter at GS Scandinavia gik ned. Men jeg har kendt DCS i mange år og har haft tæt kontakt med Jørgen (Pedersen red.) og flere af de andre og har stor respekt for måden, Jørgen har håndteret tingene på og måden, han melder ud på,« fortæller Peter Hjordt, som ifølge ham selv valgte at takke nej til at fortsætte i EET-regi.

DCS direktør Jørgen Pedersen lægger ikke skjul på at planen er at vinde yderligere markedsandele.

»Med stærke profiler som Peter Hjordt i firmaet, sikres vi at stå stærkt. Med Peter Hjordt har vi den ledelsesmæssige ballast til fortsat forretningsudvikling,« lyder det fra Jørgen Pedersen.

Peter Hjordt hævder, at han har taget et agentur fra GS Scandinavia med over til sin nye arbejdsplads, selv om han endnu ikke ønsker at afsløre navnet på producenten bag det nye agentur.

»Jeg har siddet med agenturet i næsten fem år, og det har rigtig spændende muligheder, og det har desuden været et krav fra producenten, at jeg skulle sidde med det. Vi har derudover fået en række andre agenturer, vi først kan offentliggøre i februar,« hævder Peter Hjordt, som ikke ønsker at løfte sløret for, om også disse agenturer har en fortid hos GS Scandinavia.

Peter Hjordt kommer til at arbejde med base i København, og i den forbindelse åbner distributøren den 1. februar et kontor centralt i hovedstaden.

Mens to sælgere bliver tilknyttet kontoret får Peter Hjordt ansvaret for produktstyring/ledelse samt distributørens forretningsudvikling i Norden.

»Flere og flere kunder går i retning af at blive nordiske og paneuropæiske, og det er derfor vigtigt at se Norden som et stort marked fremfor individuelle markeder.«

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse