DCS åbner københavnsk kontor med GS Scandinavia-profil i spidsen

Århus-distributøren DCS ruster op med nyt kontor i København. Til at stå i spidsen har DCS headhuntet den tidligere GS Scandinavia-produktchef Peter Hjordt.

Artikel top billede

Selv om EET i november overtog aktiviteterne efter den krakkede nichedistributør GS Scandinavia, melder århusianske DCS sig nu også på banen i kampen om krakkede GS Scandinavias kunder.

Den tidligere GS Scandinavia-produktchef Peter Hjordt har nemlig valgt at fortsætte karrieren hos DCS, og med ham i spidsen åbner DCS nu et kontor i København.

»Jeg blev kontaktet af flere, efter at GS Scandinavia gik ned. Men jeg har kendt DCS i mange år og har haft tæt kontakt med Jørgen (Pedersen red.) og flere af de andre og har stor respekt for måden, Jørgen har håndteret tingene på og måden, han melder ud på,« fortæller Peter Hjordt, som ifølge ham selv valgte at takke nej til at fortsætte i EET-regi.

DCS direktør Jørgen Pedersen lægger ikke skjul på at planen er at vinde yderligere markedsandele.

»Med stærke profiler som Peter Hjordt i firmaet, sikres vi at stå stærkt. Med Peter Hjordt har vi den ledelsesmæssige ballast til fortsat forretningsudvikling,« lyder det fra Jørgen Pedersen.

Peter Hjordt hævder, at han har taget et agentur fra GS Scandinavia med over til sin nye arbejdsplads, selv om han endnu ikke ønsker at afsløre navnet på producenten bag det nye agentur.

»Jeg har siddet med agenturet i næsten fem år, og det har rigtig spændende muligheder, og det har desuden været et krav fra producenten, at jeg skulle sidde med det. Vi har derudover fået en række andre agenturer, vi først kan offentliggøre i februar,« hævder Peter Hjordt, som ikke ønsker at løfte sløret for, om også disse agenturer har en fortid hos GS Scandinavia.

Peter Hjordt kommer til at arbejde med base i København, og i den forbindelse åbner distributøren den 1. februar et kontor centralt i hovedstaden.

Mens to sælgere bliver tilknyttet kontoret får Peter Hjordt ansvaret for produktstyring/ledelse samt distributørens forretningsudvikling i Norden.

»Flere og flere kunder går i retning af at blive nordiske og paneuropæiske, og det er derfor vigtigt at se Norden som et stort marked fremfor individuelle markeder.«

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos