Rosenmeier afviser tomrum efter fusion

Boston-direktør Christian Banzhaf tager fejl, når han hævder, at fusionen mellem Tech Data og Rosenmeier har skabt et hul i markedet, siger direktør Jørn Rosenmeier.

Artikel top billede

Tech Datas direktør Jørn Rosenmeier svarer nu igen på Boston-direktør Christian Banzhafs påstand om, at forrige års fusion mellem Tech Data og Rosenmeier skulle have efterladt et tomrum i markedet.

Et tomrum, som Boston Distribution har planer om at erobre ved at tilbyde den fleksibilitet, nærhed og et lokalt touch til forhandlere, som Tech Data ifølge Christian Banzhaf har tabt på gulvet i konsolideringsfasen.

»Jeg ville være forsigtig med at lægge en strategi på, at der er et hul i markedet,« lyder det fra Tech Data-direktør Jørn Rosenmeier, som dog erkender, at fusionen har medført startproblemer.

»Når to organisationer og kulturer skal lægges sammen, tager det tid at skabe en ny. Når man oveni lægger et ERP-skifte til Tech Datas europæiske SAP-system og en samkørsel af det danske og nordiske lager er det klart, at det giver udfordringer og tager tid, før medarbejderne igen er mestre i, hvordan forskellige problemstillinger løses fleksibelt for kunden,« siger Jørn Rosenmeier.

Om en uges tid overlader han direktørstolen til Hanne Sjøberg, der dermed bliver distributørens sjette direktør på seks år. Han mener, at organisationen nu er kørt i rette stilling til at servicere kunderne optimalt.

»Måske havde Christian ret i, at der var et hul på et tidspunkt, men vi kan se, at antallet af kunder stiger, og vi arbejder målrettet på mere fleksibilitet, mere ansvar til medarbejderne og mere synlighed hos især SMB-kunderne,« bedyrer Rosenmeier, som mener, at forhandlere også bør se på fordelene ved en større spiller.

Han peger også på styrken ved, at Tech Data har et lager med varer for en milliard kroner fra 80 forskellige producenter.

»Der vil altid være flere begrænsninger hos en stor end ved en lille distributør. Men det opvejes af den økonomiske sikkerhed. Forhandlere kan være sikre på, at Tech Data ikke går konkurs i morgen,« slutter han.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)