SKI udskyder print-aftale igen

Det kører ikke for SKI. Byge af spørgsmål fra kanalen forsinker rammeaftalen for kopi og print i to uger.

Artikel top billede

Det kniber for SKI at få gang i sin rammeaftale 02.12 for kopi og print, som for et år siden blev opsagt efter at Konkurrencestyrelsen underkendte juraen halvdelen af SKIs rammeaftaler.

Ifølge EU's udbudsportal har SKI udsat fristen for afgivelse af tilbud med to uger, så fristen nu er den 24. januar.

Udsættelsen skyldes ifølge CRNs oplysninger, at SKI ikke har kunnet nå at svare på en lang række spørgsmål til udbudsmaterialet fra leverandørerne.

Det er ikke første gang, at SKI må udsætte udbuddet af kopi- og print-aftalerne. Sidste år udskød SKI også udbuddet, og også dengang lød forklaringen, at det var »dialogen med branchen«, der var årsagen til forsinkelsen.

Omsætningen på print- og kopiaftalen har en samlet værdi på en halv milliard kroner. Sideløbende er SKI på vej med en anden rammeaftale, hvor de kommuner, der tilslutter sig aftalen, forpligter sig til at købe ind via SKI.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra SKI.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S