SKI udskyder print-aftale igen

Det kører ikke for SKI. Byge af spørgsmål fra kanalen forsinker rammeaftalen for kopi og print i to uger.

Artikel top billede

Det kniber for SKI at få gang i sin rammeaftale 02.12 for kopi og print, som for et år siden blev opsagt efter at Konkurrencestyrelsen underkendte juraen halvdelen af SKIs rammeaftaler.

Ifølge EU's udbudsportal har SKI udsat fristen for afgivelse af tilbud med to uger, så fristen nu er den 24. januar.

Udsættelsen skyldes ifølge CRNs oplysninger, at SKI ikke har kunnet nå at svare på en lang række spørgsmål til udbudsmaterialet fra leverandørerne.

Det er ikke første gang, at SKI må udsætte udbuddet af kopi- og print-aftalerne. Sidste år udskød SKI også udbuddet, og også dengang lød forklaringen, at det var »dialogen med branchen«, der var årsagen til forsinkelsen.

Omsætningen på print- og kopiaftalen har en samlet værdi på en halv milliard kroner. Sideløbende er SKI på vej med en anden rammeaftale, hvor de kommuner, der tilslutter sig aftalen, forpligter sig til at købe ind via SKI.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra SKI.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo