SKI udskyder print-aftale igen

Det kører ikke for SKI. Byge af spørgsmål fra kanalen forsinker rammeaftalen for kopi og print i to uger.

Artikel top billede

Det kniber for SKI at få gang i sin rammeaftale 02.12 for kopi og print, som for et år siden blev opsagt efter at Konkurrencestyrelsen underkendte juraen halvdelen af SKIs rammeaftaler.

Ifølge EU's udbudsportal har SKI udsat fristen for afgivelse af tilbud med to uger, så fristen nu er den 24. januar.

Udsættelsen skyldes ifølge CRNs oplysninger, at SKI ikke har kunnet nå at svare på en lang række spørgsmål til udbudsmaterialet fra leverandørerne.

Det er ikke første gang, at SKI må udsætte udbuddet af kopi- og print-aftalerne. Sidste år udskød SKI også udbuddet, og også dengang lød forklaringen, at det var »dialogen med branchen«, der var årsagen til forsinkelsen.

Omsætningen på print- og kopiaftalen har en samlet værdi på en halv milliard kroner. Sideløbende er SKI på vej med en anden rammeaftale, hvor de kommuner, der tilslutter sig aftalen, forpligter sig til at købe ind via SKI.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra SKI.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job