SKI udskyder print-aftale igen

Det kører ikke for SKI. Byge af spørgsmål fra kanalen forsinker rammeaftalen for kopi og print i to uger.

Artikel top billede

Det kniber for SKI at få gang i sin rammeaftale 02.12 for kopi og print, som for et år siden blev opsagt efter at Konkurrencestyrelsen underkendte juraen halvdelen af SKIs rammeaftaler.

Ifølge EU's udbudsportal har SKI udsat fristen for afgivelse af tilbud med to uger, så fristen nu er den 24. januar.

Udsættelsen skyldes ifølge CRNs oplysninger, at SKI ikke har kunnet nå at svare på en lang række spørgsmål til udbudsmaterialet fra leverandørerne.

Det er ikke første gang, at SKI må udsætte udbuddet af kopi- og print-aftalerne. Sidste år udskød SKI også udbuddet, og også dengang lød forklaringen, at det var »dialogen med branchen«, der var årsagen til forsinkelsen.

Omsætningen på print- og kopiaftalen har en samlet værdi på en halv milliard kroner. Sideløbende er SKI på vej med en anden rammeaftale, hvor de kommuner, der tilslutter sig aftalen, forpligter sig til at købe ind via SKI.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra SKI.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S