Samsung snupper Claus Holm fra Also Actebis

Also Actebis' Torben Qvist er på udkig efter ny nordisk produktchef, efter at Claus Holm er gået til et job hos Samsung.

Artikel top billede

Nordisk produktchef i Also Actebis, Claus Holm, har søgt nye græsgange hos producenten Samsung, hvor han ifølge CRNs oplysninger fra nytår har taget fat på jobbet som salgschef for B2B-markedet. Her afløser han Casper Sanderhage, som i efteråret meget pludseligt forlod sit job.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Samsung eller Claus Holm selv, men hos Also Actebis bekræfter nordisk direktør Torben Qvist jobskiftet.

»Claus har været hos os i Actebis i næsten otte år, og jeg har også tidligere arbejdet sammen med ham i Tech data. For os er det en positiv ting at leverancører ansætter folk der har udviklet sig hos os. Det ser jeg som en cadeau til det arbejde, vi laver i Actebis,« siger Torben Qvist, som allerede er godt i gang med at lede efter en afløser for Claus Holm.

»Vi har siden midten af december kigget på en række kandidater med erfaring og know how indenfor product management og har allerede haft flere til samtale. Men vi har ikke noget hastværk,« siger Torben Qvist, som selv har overtaget Claus Holms opgaver indtil en ny produktchef er fundet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S