Samsung snupper Claus Holm fra Also Actebis

Also Actebis' Torben Qvist er på udkig efter ny nordisk produktchef, efter at Claus Holm er gået til et job hos Samsung.

Artikel top billede

Nordisk produktchef i Also Actebis, Claus Holm, har søgt nye græsgange hos producenten Samsung, hvor han ifølge CRNs oplysninger fra nytår har taget fat på jobbet som salgschef for B2B-markedet. Her afløser han Casper Sanderhage, som i efteråret meget pludseligt forlod sit job.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Samsung eller Claus Holm selv, men hos Also Actebis bekræfter nordisk direktør Torben Qvist jobskiftet.

»Claus har været hos os i Actebis i næsten otte år, og jeg har også tidligere arbejdet sammen med ham i Tech data. For os er det en positiv ting at leverancører ansætter folk der har udviklet sig hos os. Det ser jeg som en cadeau til det arbejde, vi laver i Actebis,« siger Torben Qvist, som allerede er godt i gang med at lede efter en afløser for Claus Holm.

»Vi har siden midten af december kigget på en række kandidater med erfaring og know how indenfor product management og har allerede haft flere til samtale. Men vi har ikke noget hastværk,« siger Torben Qvist, som selv har overtaget Claus Holms opgaver indtil en ny produktchef er fundet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse