Samsung snupper Claus Holm fra Also Actebis

Also Actebis' Torben Qvist er på udkig efter ny nordisk produktchef, efter at Claus Holm er gået til et job hos Samsung.

Artikel top billede

Nordisk produktchef i Also Actebis, Claus Holm, har søgt nye græsgange hos producenten Samsung, hvor han ifølge CRNs oplysninger fra nytår har taget fat på jobbet som salgschef for B2B-markedet. Her afløser han Casper Sanderhage, som i efteråret meget pludseligt forlod sit job.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Samsung eller Claus Holm selv, men hos Also Actebis bekræfter nordisk direktør Torben Qvist jobskiftet.

»Claus har været hos os i Actebis i næsten otte år, og jeg har også tidligere arbejdet sammen med ham i Tech data. For os er det en positiv ting at leverancører ansætter folk der har udviklet sig hos os. Det ser jeg som en cadeau til det arbejde, vi laver i Actebis,« siger Torben Qvist, som allerede er godt i gang med at lede efter en afløser for Claus Holm.

»Vi har siden midten af december kigget på en række kandidater med erfaring og know how indenfor product management og har allerede haft flere til samtale. Men vi har ikke noget hastværk,« siger Torben Qvist, som selv har overtaget Claus Holms opgaver indtil en ny produktchef er fundet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics