Samsung snupper Claus Holm fra Also Actebis

Also Actebis' Torben Qvist er på udkig efter ny nordisk produktchef, efter at Claus Holm er gået til et job hos Samsung.

Artikel top billede

Nordisk produktchef i Also Actebis, Claus Holm, har søgt nye græsgange hos producenten Samsung, hvor han ifølge CRNs oplysninger fra nytår har taget fat på jobbet som salgschef for B2B-markedet. Her afløser han Casper Sanderhage, som i efteråret meget pludseligt forlod sit job.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Samsung eller Claus Holm selv, men hos Also Actebis bekræfter nordisk direktør Torben Qvist jobskiftet.

»Claus har været hos os i Actebis i næsten otte år, og jeg har også tidligere arbejdet sammen med ham i Tech data. For os er det en positiv ting at leverancører ansætter folk der har udviklet sig hos os. Det ser jeg som en cadeau til det arbejde, vi laver i Actebis,« siger Torben Qvist, som allerede er godt i gang med at lede efter en afløser for Claus Holm.

»Vi har siden midten af december kigget på en række kandidater med erfaring og know how indenfor product management og har allerede haft flere til samtale. Men vi har ikke noget hastværk,« siger Torben Qvist, som selv har overtaget Claus Holms opgaver indtil en ny produktchef er fundet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job