Samsung snupper Claus Holm fra Also Actebis

Also Actebis' Torben Qvist er på udkig efter ny nordisk produktchef, efter at Claus Holm er gået til et job hos Samsung.

Artikel top billede

Nordisk produktchef i Also Actebis, Claus Holm, har søgt nye græsgange hos producenten Samsung, hvor han ifølge CRNs oplysninger fra nytår har taget fat på jobbet som salgschef for B2B-markedet. Her afløser han Casper Sanderhage, som i efteråret meget pludseligt forlod sit job.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Samsung eller Claus Holm selv, men hos Also Actebis bekræfter nordisk direktør Torben Qvist jobskiftet.

»Claus har været hos os i Actebis i næsten otte år, og jeg har også tidligere arbejdet sammen med ham i Tech data. For os er det en positiv ting at leverancører ansætter folk der har udviklet sig hos os. Det ser jeg som en cadeau til det arbejde, vi laver i Actebis,« siger Torben Qvist, som allerede er godt i gang med at lede efter en afløser for Claus Holm.

»Vi har siden midten af december kigget på en række kandidater med erfaring og know how indenfor product management og har allerede haft flere til samtale. Men vi har ikke noget hastværk,« siger Torben Qvist, som selv har overtaget Claus Holms opgaver indtil en ny produktchef er fundet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job