Tvunget til nedskæringer: Nu vil Time Computer vende udviklingen

Avis-annoncering skal øge omsætningen hos CBC-forhandleren Time Computer, som også håber at kunderne snart begynder at udskifte forældet udstyr.

Artikel top billede

Det er barske tider for de mindre erhvervsforhandlere i it-kanalen. Hos CBC-forhandleren Time Computer i Hvidovre ved København har man derfor de seneste år skåret forretningen til, så man i dag er nede på syv medarbejdere mod de 11-12 mand, som man beskæftigede for tre-fire år siden.

Tilpasningen er også det, der redder økonomien i Time Computers seneste regnskab, som viser et beskedent overskud på 129.000 kroner før skat.

Alene det sidste år er udgifterne til lønninger skåret ned med næsten en tredjedel. Men direktør Jan Spure håber, at der snart er bedre tider på vej.

»Med den størrelse vi har efter tilpasningen, løber forretningen rundt. Efter sommerferien i fjor har markedet været helt dødt på grund af usikkerhed om den europæiske krise og regeringsskiftet. Kunderne er jo også ramt af krisen, så de har ikke travlt, og da slet ikke med at købe de varer, vi kan levere,« siger Jan Spure.

I løbet af foråret forsøger han derfor at sparke mere gang i forretningen gennem avisannoncering for hostede løsninger, som er billigere at kaste sig ud i for kunderne.

»Så regner vi med, at der i år også kommer nogle serverudskiftninger. Nogle kunder har allerede ventet to år for længe, og udstyret kan jo ikke bliver ved med at holde, og det er jo altid bedre at skifte, før det går helt galt, « siger Jan Spure.

En anden mulighed for at udvikle forretningen er opkøb af andre firmaer, som han ikke vil afvise kan blive aktuelt i det kommende år.

»Jeg kan godt forestille mig, at vi på et tidspunkt køber os til større volumen, men det er jo også et spørgsmål om finansiering,« siger Jan Spure.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S