Tvunget til nedskæringer: Nu vil Time Computer vende udviklingen

Avis-annoncering skal øge omsætningen hos CBC-forhandleren Time Computer, som også håber at kunderne snart begynder at udskifte forældet udstyr.

Artikel top billede

Det er barske tider for de mindre erhvervsforhandlere i it-kanalen. Hos CBC-forhandleren Time Computer i Hvidovre ved København har man derfor de seneste år skåret forretningen til, så man i dag er nede på syv medarbejdere mod de 11-12 mand, som man beskæftigede for tre-fire år siden.

Tilpasningen er også det, der redder økonomien i Time Computers seneste regnskab, som viser et beskedent overskud på 129.000 kroner før skat.

Alene det sidste år er udgifterne til lønninger skåret ned med næsten en tredjedel. Men direktør Jan Spure håber, at der snart er bedre tider på vej.

»Med den størrelse vi har efter tilpasningen, løber forretningen rundt. Efter sommerferien i fjor har markedet været helt dødt på grund af usikkerhed om den europæiske krise og regeringsskiftet. Kunderne er jo også ramt af krisen, så de har ikke travlt, og da slet ikke med at købe de varer, vi kan levere,« siger Jan Spure.

I løbet af foråret forsøger han derfor at sparke mere gang i forretningen gennem avisannoncering for hostede løsninger, som er billigere at kaste sig ud i for kunderne.

»Så regner vi med, at der i år også kommer nogle serverudskiftninger. Nogle kunder har allerede ventet to år for længe, og udstyret kan jo ikke bliver ved med at holde, og det er jo altid bedre at skifte, før det går helt galt, « siger Jan Spure.

En anden mulighed for at udvikle forretningen er opkøb af andre firmaer, som han ikke vil afvise kan blive aktuelt i det kommende år.

»Jeg kan godt forestille mig, at vi på et tidspunkt køber os til større volumen, men det er jo også et spørgsmål om finansiering,« siger Jan Spure.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec