Tvunget til nedskæringer: Nu vil Time Computer vende udviklingen

Avis-annoncering skal øge omsætningen hos CBC-forhandleren Time Computer, som også håber at kunderne snart begynder at udskifte forældet udstyr.

Artikel top billede

Det er barske tider for de mindre erhvervsforhandlere i it-kanalen. Hos CBC-forhandleren Time Computer i Hvidovre ved København har man derfor de seneste år skåret forretningen til, så man i dag er nede på syv medarbejdere mod de 11-12 mand, som man beskæftigede for tre-fire år siden.

Tilpasningen er også det, der redder økonomien i Time Computers seneste regnskab, som viser et beskedent overskud på 129.000 kroner før skat.

Alene det sidste år er udgifterne til lønninger skåret ned med næsten en tredjedel. Men direktør Jan Spure håber, at der snart er bedre tider på vej.

»Med den størrelse vi har efter tilpasningen, løber forretningen rundt. Efter sommerferien i fjor har markedet været helt dødt på grund af usikkerhed om den europæiske krise og regeringsskiftet. Kunderne er jo også ramt af krisen, så de har ikke travlt, og da slet ikke med at købe de varer, vi kan levere,« siger Jan Spure.

I løbet af foråret forsøger han derfor at sparke mere gang i forretningen gennem avisannoncering for hostede løsninger, som er billigere at kaste sig ud i for kunderne.

»Så regner vi med, at der i år også kommer nogle serverudskiftninger. Nogle kunder har allerede ventet to år for længe, og udstyret kan jo ikke bliver ved med at holde, og det er jo altid bedre at skifte, før det går helt galt, « siger Jan Spure.

En anden mulighed for at udvikle forretningen er opkøb af andre firmaer, som han ikke vil afvise kan blive aktuelt i det kommende år.

»Jeg kan godt forestille mig, at vi på et tidspunkt køber os til større volumen, men det er jo også et spørgsmål om finansiering,« siger Jan Spure.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-kontraktstyring og IT-udbudsansvarlig til gennemførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S