Tvunget til nedskæringer: Nu vil Time Computer vende udviklingen

Avis-annoncering skal øge omsætningen hos CBC-forhandleren Time Computer, som også håber at kunderne snart begynder at udskifte forældet udstyr.

Artikel top billede

Det er barske tider for de mindre erhvervsforhandlere i it-kanalen. Hos CBC-forhandleren Time Computer i Hvidovre ved København har man derfor de seneste år skåret forretningen til, så man i dag er nede på syv medarbejdere mod de 11-12 mand, som man beskæftigede for tre-fire år siden.

Tilpasningen er også det, der redder økonomien i Time Computers seneste regnskab, som viser et beskedent overskud på 129.000 kroner før skat.

Alene det sidste år er udgifterne til lønninger skåret ned med næsten en tredjedel. Men direktør Jan Spure håber, at der snart er bedre tider på vej.

»Med den størrelse vi har efter tilpasningen, løber forretningen rundt. Efter sommerferien i fjor har markedet været helt dødt på grund af usikkerhed om den europæiske krise og regeringsskiftet. Kunderne er jo også ramt af krisen, så de har ikke travlt, og da slet ikke med at købe de varer, vi kan levere,« siger Jan Spure.

I løbet af foråret forsøger han derfor at sparke mere gang i forretningen gennem avisannoncering for hostede løsninger, som er billigere at kaste sig ud i for kunderne.

»Så regner vi med, at der i år også kommer nogle serverudskiftninger. Nogle kunder har allerede ventet to år for længe, og udstyret kan jo ikke bliver ved med at holde, og det er jo altid bedre at skifte, før det går helt galt, « siger Jan Spure.

En anden mulighed for at udvikle forretningen er opkøb af andre firmaer, som han ikke vil afvise kan blive aktuelt i det kommende år.

»Jeg kan godt forestille mig, at vi på et tidspunkt køber os til større volumen, men det er jo også et spørgsmål om finansiering,« siger Jan Spure.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S