Lithium-batterier kan blive 100 gange bedre

Supercomputer opdager nyt hemmeligt materiale.

Artikel top billede

Forskere hos IBM har gjort en banebrydende opdagelse, som kan give os lithium-batterier, der er 100 gange mere effektive end dagens strømkilder i elbiler og laptops.

Opdagelsen er sket ved at anvende IBMs egen Blue Gene supercomputer, skriver Ingeniøren, der citerer en artikel i tidskriftet Science.

Ifølge Science-artiklen vil lithium-luft-batterier med et nyt, hemmeligholdt matariale til elektrolytterne kunne forbedre kapaciteten pr. kg batteri med så meget som en faktor 100, når batterierne engang kommer i produktion.

Lithium-luft-batterier har været kendt længe, men dagens teknologi volder store problemer for genopladningen. Det skyldes, at elektrolytten, der flytter energien gennem batteriet fra anode til katode, bliver meget hurtigt nedbrudt, skriver Ingeniøren.

Det er den detalje, som IBMs forskere håber at rette op på.

Forskeren Winfried Wilcke pudsede supercomputeren Blue Gene på sagen, og ved at gennemgå meget detaljerede modeller helt ned på kvantemekanisk niveau, fandt de frem til et materiale, der uden at nedbrydes kan fungere som elektrolyt i lithium-luft-batterier.

Materialets sammensætning er hemmelig, men hvis det holder, hvad det lover, skulle vejen være banet for en kraftig forøgelse af de mængder energi, man kan lagre i et batteri.
Hvor et typisk lithium-ion-batteri i dag en kapacitet på mellem 100 og 250 Wh pr. kg, vil et lithum-luft-batteri typisk have en energi-tæthed på 1,7 kWh pr. kg, påpeger Ingeniøren.

Det er dog lige tidligt nok at bestille en ny elbil med rækkevidde på tusinde km eller en bærbar, men flere måneders batteri-drift.

Først i 2020 regner man med at teknologien er moden nok til kommerciel produktion.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice