SKI: Prisen er det afgørende

Adgang for færre leverandører fik banket priserne på SKIs teleaftale i bund, lyder det fra SKIs direktør, som fastholder, at aftalen vil spare kommuner og regioner for en milliard i forhold til en tidligere SKI-aftale.

Artikel top billede

En særlig analyseafdeling hos Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) med otte ansatte har siden sidste sommer holdt øje med, at SKIs indkøbsaftaler nu også skaffer de besparelser for offentlige kunder, som er hele ideen med SKI-aftalerne.

Et af de første resultater af analyseafdelingens arbejde kom i november, hvor SKI kunne fortælle, at en ny rammeaftale på teleområdet ville betyder besparelser for de offentlige kunder på op mod en milliard kroner sammenlignet med priserne på en tidligere SKI-aftale.

Spørgsmålet er så, om de offentlige kunder reelt har betalt for høje priser på den tidligere aftale, men det afviser SKIs direktør Signe Lynggaard Madsen.

»Vi har jo været ude og sammenligne priserne med den gamle aftalt og nu får vi så bare nogle endnu mere attraktive priser. Den gamle SKI-aftaleaftale var også meget attraktiv, men den nye aftale er altså endnu mere attraktiv, blandt andet fordi vi har indskrænket antallet af leverandører. Det har haft en positiv effekt på prissiden, fordi vi på den måde skærpede konkurrencen om at komme med på aftalen,« siger Signe Lynggard Madsen, som vurderer, at de tre nuværende leverandører på tele-aftalen, TDC, Telenor og Telia har været »sultne« for at komme med på aftalen.

I sidste uge efterlyste seniorforsker Ole Helby Petersen fra AKF mere viden om, effekterne af offentlige indkøbsaftaler.

»Der er mange konkrete eksempler og aftaler, men der mangler samlede og tværgående analyser af, hvad indkøbsaftaler betyder for pris og kvalitet i den offentlige sektor - både på kort og langt sigt,« sagde Ole Helby Petersen blandt andet.

Hos SKI er Signe Lynggaard Madsen enig i, at mere forskning og viden om effekten af indkøbsaftaler er en god ide.

»Men jeg vil fastholde, at teleaftalen er en vinder for de offentlige kunder,« siger hun.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job