EET starter egen sælgeruddannelse

Et nyt traineeprogram skal sikre den fremtidige rekruttering af sælgere til den danske distributionskoncern.

Artikel top billede

14 unge sælgerspirer fra hele Europa har taget fat på et nyt traineeprogram i distributionskoncernen EET Group. De 14 deltagere kommer fra 12 af de i alt 16 lande, hvor EET i dag er til stede.

Uddannelsesforløbet, der internt i koncernen går under navnet EET Academy, løber over et par år og omfatter både salgstræning, produktviden og oplæring i EETs interne systemer, fortæller koncerndirektør John Thomas.

»Vores trainees hyres i de enkelte lande og kommer så ad flere omgange her til Danmark, hvor de gennemgår de forløb med både teori og praksis, vi har planlagt for dem. Målet er, at strømline træningen, så den er ens i de forskellige lande,« fortæller John Thomas.

De første elever startede i september i fjor, og de har allerede to gange - senest i december været på studieophold hos EET i Danmark. Næste runde løber af stabelen i foråret. Lærerkræfterne i EET Academy er ifølge John Thomas dels hentet internt og eksternt fra blandt andet producenter.

Han lægger ikke skjul på, at EET har som langsigtet mål selv at kunne dække en væsentlig del af sine fremtidige behov for rekruttering af sælgere. Bare i 2011 øgede EET sin medarbejderstyrke med mere end ti procent, og John Thomas forventer, at det nye traineeprogram på sigt vil kunne dække halvdelen af behovet for nye medarbejdere.

»Vi forventer, at de unge fortsætter hos os, så når vi kigger 10-15 år frem, vil der være nogen tilbage, der er startet i vores eget traineeforløb. Den måde, vi nu gør det på, er meget mere omkostningstung. Men det er også mere effektivt, fordi vi kan undervise de unge i større grupper og investere i bedre lærerkræfter,« siger John Thomas.

Næste hold på EET Academy starter til september, og søgnignen efter nye studerende begynder til april.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos