EET starter egen sælgeruddannelse

Et nyt traineeprogram skal sikre den fremtidige rekruttering af sælgere til den danske distributionskoncern.

Artikel top billede

14 unge sælgerspirer fra hele Europa har taget fat på et nyt traineeprogram i distributionskoncernen EET Group. De 14 deltagere kommer fra 12 af de i alt 16 lande, hvor EET i dag er til stede.

Uddannelsesforløbet, der internt i koncernen går under navnet EET Academy, løber over et par år og omfatter både salgstræning, produktviden og oplæring i EETs interne systemer, fortæller koncerndirektør John Thomas.

»Vores trainees hyres i de enkelte lande og kommer så ad flere omgange her til Danmark, hvor de gennemgår de forløb med både teori og praksis, vi har planlagt for dem. Målet er, at strømline træningen, så den er ens i de forskellige lande,« fortæller John Thomas.

De første elever startede i september i fjor, og de har allerede to gange - senest i december været på studieophold hos EET i Danmark. Næste runde løber af stabelen i foråret. Lærerkræfterne i EET Academy er ifølge John Thomas dels hentet internt og eksternt fra blandt andet producenter.

Han lægger ikke skjul på, at EET har som langsigtet mål selv at kunne dække en væsentlig del af sine fremtidige behov for rekruttering af sælgere. Bare i 2011 øgede EET sin medarbejderstyrke med mere end ti procent, og John Thomas forventer, at det nye traineeprogram på sigt vil kunne dække halvdelen af behovet for nye medarbejdere.

»Vi forventer, at de unge fortsætter hos os, så når vi kigger 10-15 år frem, vil der være nogen tilbage, der er startet i vores eget traineeforløb. Den måde, vi nu gør det på, er meget mere omkostningstung. Men det er også mere effektivt, fordi vi kan undervise de unge i større grupper og investere i bedre lærerkræfter,« siger John Thomas.

Næste hold på EET Academy starter til september, og søgnignen efter nye studerende begynder til april.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS