EET starter egen sælgeruddannelse

Et nyt traineeprogram skal sikre den fremtidige rekruttering af sælgere til den danske distributionskoncern.

Artikel top billede

14 unge sælgerspirer fra hele Europa har taget fat på et nyt traineeprogram i distributionskoncernen EET Group. De 14 deltagere kommer fra 12 af de i alt 16 lande, hvor EET i dag er til stede.

Uddannelsesforløbet, der internt i koncernen går under navnet EET Academy, løber over et par år og omfatter både salgstræning, produktviden og oplæring i EETs interne systemer, fortæller koncerndirektør John Thomas.

»Vores trainees hyres i de enkelte lande og kommer så ad flere omgange her til Danmark, hvor de gennemgår de forløb med både teori og praksis, vi har planlagt for dem. Målet er, at strømline træningen, så den er ens i de forskellige lande,« fortæller John Thomas.

De første elever startede i september i fjor, og de har allerede to gange - senest i december været på studieophold hos EET i Danmark. Næste runde løber af stabelen i foråret. Lærerkræfterne i EET Academy er ifølge John Thomas dels hentet internt og eksternt fra blandt andet producenter.

Han lægger ikke skjul på, at EET har som langsigtet mål selv at kunne dække en væsentlig del af sine fremtidige behov for rekruttering af sælgere. Bare i 2011 øgede EET sin medarbejderstyrke med mere end ti procent, og John Thomas forventer, at det nye traineeprogram på sigt vil kunne dække halvdelen af behovet for nye medarbejdere.

»Vi forventer, at de unge fortsætter hos os, så når vi kigger 10-15 år frem, vil der være nogen tilbage, der er startet i vores eget traineeforløb. Den måde, vi nu gør det på, er meget mere omkostningstung. Men det er også mere effektivt, fordi vi kan undervise de unge i større grupper og investere i bedre lærerkræfter,« siger John Thomas.

Næste hold på EET Academy starter til september, og søgnignen efter nye studerende begynder til april.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S