Dansk firma belønner ansatte for at droppe email

Læs hvorfor Exformatics ikke orker interne emails længere.

Artikel top billede

Københavnske Exformatics har lavet et seriøst nytårsforsæt: Medarbejderne dropper email.

Helt præcis har softwarevirksomheden valgt at drosle kraftigt ned på interne emails. Helt i samme spor som den internationale koncern Atos har proklameret. Af stort set de samme årsager:

"Vi bruger uforholdsmæssig lang tid på at læse, tænke over og besvare e-mails, der kunne være klaret langt hurtigere og mere effektivt ansigt til ansigt, i aktivitetsstrømmen, på chat eller via vores dertil indrettede opgavebegreb. Det vil vi nu gøre op med helt og holdent og dropper e-mails internt. Eksternt er vi nødt til fortsat at kunne besvare henvendelser fra kunder og leverandører ad den vej," forklarer Morten Marquard, udviklingsdirektør i Exformatics, i en pressemeddelse.

Eftersom lange e-mailkorrespondancer og irrelevante cc-mails ofte dræner effektiviteten, så vil Exformatics, der selv laver produktivitetsredskaber til virksomheder,  nu tage skeen i den anden hånd.


Hvad skal vi så bruge?
Exformatics sagde allerede sidste år, at man ville forsøge at lægge interne emails i graven.

Nu er der lagt en endnu hårdere kurs. For eksempel vil man belønne ansatte, der i løbet af en måned kan holde nallerne fra send knappen og slet ikke sende interne mails.

LÆS OGSÅ: Derfor er emailen på vej på alderdomshjem

Som alternativ til interne e-mails skal medarbejderne bruge statusopdateringer, der knytter sig til konkrete opgaver i ESDH-systemet.

Exformatics lever selv af produktivitets- og vidensdelings-software og sælger elektronisk sags- og dokumenthåndtering bygget på Microsoft-teknologier som SharePoint og Exchange.

"Det er vores erfaring, at alt for mange interne e-mails vakler et sted mellem FYI og deciderede opgaver. I stedet skal vi nu stille krav til medarbejderne om at kommunikere mere effektiv, så modtageren ikke er i tvivl om, hvad der forventes," siger Morten Marquard.

Exformatics vil også forsøge at begrænse antallet af eksterne emails og vel løbende dele ud af sine erfaringer om emailbegrænsningen på Twitter.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job