Dansk firma belønner ansatte for at droppe email

Læs hvorfor Exformatics ikke orker interne emails længere.

Artikel top billede

Københavnske Exformatics har lavet et seriøst nytårsforsæt: Medarbejderne dropper email.

Helt præcis har softwarevirksomheden valgt at drosle kraftigt ned på interne emails. Helt i samme spor som den internationale koncern Atos har proklameret. Af stort set de samme årsager:

"Vi bruger uforholdsmæssig lang tid på at læse, tænke over og besvare e-mails, der kunne være klaret langt hurtigere og mere effektivt ansigt til ansigt, i aktivitetsstrømmen, på chat eller via vores dertil indrettede opgavebegreb. Det vil vi nu gøre op med helt og holdent og dropper e-mails internt. Eksternt er vi nødt til fortsat at kunne besvare henvendelser fra kunder og leverandører ad den vej," forklarer Morten Marquard, udviklingsdirektør i Exformatics, i en pressemeddelse.

Eftersom lange e-mailkorrespondancer og irrelevante cc-mails ofte dræner effektiviteten, så vil Exformatics, der selv laver produktivitetsredskaber til virksomheder,  nu tage skeen i den anden hånd.


Hvad skal vi så bruge?
Exformatics sagde allerede sidste år, at man ville forsøge at lægge interne emails i graven.

Nu er der lagt en endnu hårdere kurs. For eksempel vil man belønne ansatte, der i løbet af en måned kan holde nallerne fra send knappen og slet ikke sende interne mails.

LÆS OGSÅ: Derfor er emailen på vej på alderdomshjem

Som alternativ til interne e-mails skal medarbejderne bruge statusopdateringer, der knytter sig til konkrete opgaver i ESDH-systemet.

Exformatics lever selv af produktivitets- og vidensdelings-software og sælger elektronisk sags- og dokumenthåndtering bygget på Microsoft-teknologier som SharePoint og Exchange.

"Det er vores erfaring, at alt for mange interne e-mails vakler et sted mellem FYI og deciderede opgaver. I stedet skal vi nu stille krav til medarbejderne om at kommunikere mere effektiv, så modtageren ikke er i tvivl om, hvad der forventes," siger Morten Marquard.

Exformatics vil også forsøge at begrænse antallet af eksterne emails og vel løbende dele ud af sine erfaringer om emailbegrænsningen på Twitter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network