Dansk firma belønner ansatte for at droppe email

Læs hvorfor Exformatics ikke orker interne emails længere.

Artikel top billede

Københavnske Exformatics har lavet et seriøst nytårsforsæt: Medarbejderne dropper email.

Helt præcis har softwarevirksomheden valgt at drosle kraftigt ned på interne emails. Helt i samme spor som den internationale koncern Atos har proklameret. Af stort set de samme årsager:

"Vi bruger uforholdsmæssig lang tid på at læse, tænke over og besvare e-mails, der kunne være klaret langt hurtigere og mere effektivt ansigt til ansigt, i aktivitetsstrømmen, på chat eller via vores dertil indrettede opgavebegreb. Det vil vi nu gøre op med helt og holdent og dropper e-mails internt. Eksternt er vi nødt til fortsat at kunne besvare henvendelser fra kunder og leverandører ad den vej," forklarer Morten Marquard, udviklingsdirektør i Exformatics, i en pressemeddelse.

Eftersom lange e-mailkorrespondancer og irrelevante cc-mails ofte dræner effektiviteten, så vil Exformatics, der selv laver produktivitetsredskaber til virksomheder,  nu tage skeen i den anden hånd.


Hvad skal vi så bruge?
Exformatics sagde allerede sidste år, at man ville forsøge at lægge interne emails i graven.

Nu er der lagt en endnu hårdere kurs. For eksempel vil man belønne ansatte, der i løbet af en måned kan holde nallerne fra send knappen og slet ikke sende interne mails.

LÆS OGSÅ: Derfor er emailen på vej på alderdomshjem

Som alternativ til interne e-mails skal medarbejderne bruge statusopdateringer, der knytter sig til konkrete opgaver i ESDH-systemet.

Exformatics lever selv af produktivitets- og vidensdelings-software og sælger elektronisk sags- og dokumenthåndtering bygget på Microsoft-teknologier som SharePoint og Exchange.

"Det er vores erfaring, at alt for mange interne e-mails vakler et sted mellem FYI og deciderede opgaver. I stedet skal vi nu stille krav til medarbejderne om at kommunikere mere effektiv, så modtageren ikke er i tvivl om, hvad der forventes," siger Morten Marquard.

Exformatics vil også forsøge at begrænse antallet af eksterne emails og vel løbende dele ud af sine erfaringer om emailbegrænsningen på Twitter.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S