Trend Micro: Cloud bag dansk kanaloprydning

Sikkerhedsproducenten sætter tommelskruerne på sine forhandlere: I skal vide mere om cloud og infrastruktur, siger landechef Kim Lindberg.

Artikel top billede

Tiden er ved at løbe fra den traditionelle forhandler af sikkerhedsløsninger. Sådan lyder budskabet fra Trend Micros danske landechef Kim Líndberg, som opfordrer forhandlerne til at skaffe sig ekspertise indenfor cloud og infrastruktur - hellere i dag end i morgen.

»Hos Trend Micro efterlyser vi i stigende grad partnere, som er eksperter inden for virtuel infrastruktur. De har langt bedre forudsætninger for at sælge vores produkter end den traditionelle sikkerhedspartner, der slet ikke har samme indsigt i kundernes infrastruktur. Samtidig oplever vi, at forhandlere af virtuel infrastruktur i stigende grad ser sikkerhed som en vigtig komponent i deres samlede produktsortiment,« Kim Lindberg.

Han forudser samtidig, at de øgede krav til forhandlernes kompetencer vil betyde, at Trend Micro i fremtiden vil samarbejde med færre forhandlere, i takt med at markedet forandrer sig.

»Den typiske sikkerhedspartner er ved at være passé, og forhandlerne kan godt selv se, i hvilken retning, det bærer. Fremtidens sikkerhedspartner skal vejlede både på strategisk såvel som teknisk niveau, fordi kunderne i stigende grad har brug for en trusted advisor, der kan hjælp med at finde de bedste sikkerhedsløsninger. Det er det, kunderne efterspørger, og de forhandlere, der ikke kan levere hele pakken vil forsvinde fra markedet,« siger Kim Lindberg.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S