Trend Micro: Cloud bag dansk kanaloprydning

Sikkerhedsproducenten sætter tommelskruerne på sine forhandlere: I skal vide mere om cloud og infrastruktur, siger landechef Kim Lindberg.

Artikel top billede

Tiden er ved at løbe fra den traditionelle forhandler af sikkerhedsløsninger. Sådan lyder budskabet fra Trend Micros danske landechef Kim Líndberg, som opfordrer forhandlerne til at skaffe sig ekspertise indenfor cloud og infrastruktur - hellere i dag end i morgen.

»Hos Trend Micro efterlyser vi i stigende grad partnere, som er eksperter inden for virtuel infrastruktur. De har langt bedre forudsætninger for at sælge vores produkter end den traditionelle sikkerhedspartner, der slet ikke har samme indsigt i kundernes infrastruktur. Samtidig oplever vi, at forhandlere af virtuel infrastruktur i stigende grad ser sikkerhed som en vigtig komponent i deres samlede produktsortiment,« Kim Lindberg.

Han forudser samtidig, at de øgede krav til forhandlernes kompetencer vil betyde, at Trend Micro i fremtiden vil samarbejde med færre forhandlere, i takt med at markedet forandrer sig.

»Den typiske sikkerhedspartner er ved at være passé, og forhandlerne kan godt selv se, i hvilken retning, det bærer. Fremtidens sikkerhedspartner skal vejlede både på strategisk såvel som teknisk niveau, fordi kunderne i stigende grad har brug for en trusted advisor, der kan hjælp med at finde de bedste sikkerhedsløsninger. Det er det, kunderne efterspørger, og de forhandlere, der ikke kan levere hele pakken vil forsvinde fra markedet,« siger Kim Lindberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job