Trend Micro: Cloud bag dansk kanaloprydning

Sikkerhedsproducenten sætter tommelskruerne på sine forhandlere: I skal vide mere om cloud og infrastruktur, siger landechef Kim Lindberg.

Artikel top billede

Tiden er ved at løbe fra den traditionelle forhandler af sikkerhedsløsninger. Sådan lyder budskabet fra Trend Micros danske landechef Kim Líndberg, som opfordrer forhandlerne til at skaffe sig ekspertise indenfor cloud og infrastruktur - hellere i dag end i morgen.

»Hos Trend Micro efterlyser vi i stigende grad partnere, som er eksperter inden for virtuel infrastruktur. De har langt bedre forudsætninger for at sælge vores produkter end den traditionelle sikkerhedspartner, der slet ikke har samme indsigt i kundernes infrastruktur. Samtidig oplever vi, at forhandlere af virtuel infrastruktur i stigende grad ser sikkerhed som en vigtig komponent i deres samlede produktsortiment,« Kim Lindberg.

Han forudser samtidig, at de øgede krav til forhandlernes kompetencer vil betyde, at Trend Micro i fremtiden vil samarbejde med færre forhandlere, i takt med at markedet forandrer sig.

»Den typiske sikkerhedspartner er ved at være passé, og forhandlerne kan godt selv se, i hvilken retning, det bærer. Fremtidens sikkerhedspartner skal vejlede både på strategisk såvel som teknisk niveau, fordi kunderne i stigende grad har brug for en trusted advisor, der kan hjælp med at finde de bedste sikkerhedsløsninger. Det er det, kunderne efterspørger, og de forhandlere, der ikke kan levere hele pakken vil forsvinde fra markedet,« siger Kim Lindberg.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS