Thyregod til tops i Expert-koncernen

Expert-koncernen ruster op på e-handelsfronten og har sat Proshops direktør Poul Thyregod i spidsen for at samle de nordiske e-handelsplatforme. Han stopper som direktør i Proshop.

Artikel top billede

Expert tager endnu et offensivt skridt i kampen om det nordiske retailkunder og samler koncernens e-handelsplatforme under et.

Proshops stifter og direktør Poul Thyregod kommer til at stå i spidsen for arbejdet, og han indtræder samtidig i Experts nordiske koncernledelse.

»Jeg er blevet spurgt, om jeg vil hjælpe Nordic med at få lande og systemer til at fungere sammen, så udfordringen bliver i første omgang at få strømlinet alle systemer. Som det ser ud i dag, er Expert en retailkæde, men vi skal lære, at der er et ligeså stort potentiale på internetdelen,« siger Thyregod.

Han ser frem til at arbejde på et mere strategisk niveau og fratræder i samme ombæring direktørstolen i Proshop, som han stiftede i 1995, og som er Danmarks ældste onlinebutik.

»Vi skal have fat i en retfærdig bid af markedet. En bid, der tilkommer så stor en koncern som Expert-koncernen. I mine øje har Expert ikke været aggressive nok på internetdelen, men det bliver vi,« bedyrer Poul Thyregod.

Han tiltræder officielt i sin nye stilling den 1. februar, men rejser allerede nu rundt og besøger de nordiske lande.

For et par år siden blev Thyregods Proshop købt af Expert. Dette brand fortsætter selvstændigt og bliver ifølge Thyregod ikke påvirket af strømliningen af de nordiske Expert-platforme. 

»Proshop og Expert er to meget forskellige koncepter, og der er plads til begge dele på markedet,« siger Thyregod.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S