Thyregod til tops i Expert-koncernen

Expert-koncernen ruster op på e-handelsfronten og har sat Proshops direktør Poul Thyregod i spidsen for at samle de nordiske e-handelsplatforme. Han stopper som direktør i Proshop.

Artikel top billede

Expert tager endnu et offensivt skridt i kampen om det nordiske retailkunder og samler koncernens e-handelsplatforme under et.

Proshops stifter og direktør Poul Thyregod kommer til at stå i spidsen for arbejdet, og han indtræder samtidig i Experts nordiske koncernledelse.

»Jeg er blevet spurgt, om jeg vil hjælpe Nordic med at få lande og systemer til at fungere sammen, så udfordringen bliver i første omgang at få strømlinet alle systemer. Som det ser ud i dag, er Expert en retailkæde, men vi skal lære, at der er et ligeså stort potentiale på internetdelen,« siger Thyregod.

Han ser frem til at arbejde på et mere strategisk niveau og fratræder i samme ombæring direktørstolen i Proshop, som han stiftede i 1995, og som er Danmarks ældste onlinebutik.

»Vi skal have fat i en retfærdig bid af markedet. En bid, der tilkommer så stor en koncern som Expert-koncernen. I mine øje har Expert ikke været aggressive nok på internetdelen, men det bliver vi,« bedyrer Poul Thyregod.

Han tiltræder officielt i sin nye stilling den 1. februar, men rejser allerede nu rundt og besøger de nordiske lande.

For et par år siden blev Thyregods Proshop købt af Expert. Dette brand fortsætter selvstændigt og bliver ifølge Thyregod ikke påvirket af strømliningen af de nordiske Expert-platforme. 

»Proshop og Expert er to meget forskellige koncepter, og der er plads til begge dele på markedet,« siger Thyregod.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S