Thyregod til tops i Expert-koncernen

Expert-koncernen ruster op på e-handelsfronten og har sat Proshops direktør Poul Thyregod i spidsen for at samle de nordiske e-handelsplatforme. Han stopper som direktør i Proshop.

Artikel top billede

Expert tager endnu et offensivt skridt i kampen om det nordiske retailkunder og samler koncernens e-handelsplatforme under et.

Proshops stifter og direktør Poul Thyregod kommer til at stå i spidsen for arbejdet, og han indtræder samtidig i Experts nordiske koncernledelse.

»Jeg er blevet spurgt, om jeg vil hjælpe Nordic med at få lande og systemer til at fungere sammen, så udfordringen bliver i første omgang at få strømlinet alle systemer. Som det ser ud i dag, er Expert en retailkæde, men vi skal lære, at der er et ligeså stort potentiale på internetdelen,« siger Thyregod.

Han ser frem til at arbejde på et mere strategisk niveau og fratræder i samme ombæring direktørstolen i Proshop, som han stiftede i 1995, og som er Danmarks ældste onlinebutik.

»Vi skal have fat i en retfærdig bid af markedet. En bid, der tilkommer så stor en koncern som Expert-koncernen. I mine øje har Expert ikke været aggressive nok på internetdelen, men det bliver vi,« bedyrer Poul Thyregod.

Han tiltræder officielt i sin nye stilling den 1. februar, men rejser allerede nu rundt og besøger de nordiske lande.

For et par år siden blev Thyregods Proshop købt af Expert. Dette brand fortsætter selvstændigt og bliver ifølge Thyregod ikke påvirket af strømliningen af de nordiske Expert-platforme. 

»Proshop og Expert er to meget forskellige koncepter, og der er plads til begge dele på markedet,« siger Thyregod.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S